Czy Wnioskodawca będzie podlegał polskiemu podatkowi dochodowemu od osób prawnych (CIT) i będzie zobowiązany do rejestracji podatkowej w Polsce z powodu pracy Pracownika przez jeden tydzień w miesiącu z domu w Polsce?
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom zwrotnych zaliczek na pokrycie zwiększonych kosztów pobytu poza granicami kraju.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom zwrotnych zaliczek na pokrycie zwiększonych kosztów pobytu poza granicami kraju.
Przyjęcie od pracodawcy nieodpłatnego zakwaterowania leży w interesie pracownika, gdyż uzyskuje on w ten sposób wymierną korzyść w postaci uniknięcia kosztów, które musiałby ponieść, skoro zdecydował się na wynikające z umowy o pracę miejsce pracy poza miejscem zamieszkania. Pracownik osiąga więc podlegający opodatkowaniu PIT przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia - wyrok NSA z 9 listopada 2021
W świetle norm wspólnotowych, pracodawca, który wysyła pracowników do pracy za granicą, przy ustalaniu warunków wynagrodzenia powinien zastosować się do przepisów obowiązujących w miejscu zatrudnienia. Dotyczy to w szczególności stawek wynagrodzenia za pracę, które nie mogą być niższe niż minimalne stawki obowiązujące w kraju, w którym będzie wykonywana praca (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011
We wniosku o obliczenie kapitału początkowego wskazałem, aby ZUS wybrał najkorzystniejszy wariant. ZUS przyjął wynagrodzenie z lat 1989-1998. Podstawę wymiaru ustalono mi m.in. z 2 miesięcy 1993 r. oraz z lat 1994-1997, kiedy nie pracowałem. Mam wątpliwość, czy mój kapitał nie mógłby być wyższy. W latach 1973-1993 pracowałem w Zakładach Przemysłu Bawełnianego. W trakcie tego zatrudnienia w okresie
Jak ustalić podstawę zaliczki podatkowej i składek ZUS pracownika oddelegowanego do pracy za granicą
PROBLEM Pracownik został oddelegowany do pracy w Wielkiej Brytanii od 5 kwietnia 2017 r. do 31 lipca 2017 r., pozostając przez cały ten okres objętym ubezpieczeniami w ZUS. Załóżmy, że w kwietniu wypracował następujące wynagrodzenie: - za czas pracy w Polsce: 514,48 zł brutto, - za czas pracy za granicą: 1224 GBP, co wynika z przeliczenia: 170 godz. pracy x 7,2 GBP stawki godzinowej zapisanej w umowie
Możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej w 2016 r. i latach późniejszych. Dochód uzyskany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Czy jako matka samotnie wychowująca dziecko Wnioskodawczyni może rozliczyć się na preferencyjnych warunkach wspólnie z dzieckiem oraz co za tym idzie, czy Wnioskodawczyni może odliczyć ulgę prorodzinną na dziecko?
Od 1 stycznia 2015 r. w Niemczech obowiązuje minimalna stawka za jedną godzinę pracy, wynosząca 8,5 euro brutto. Wprowadziła ją ustawa o płacy minimalnej (Mindeslohngesetz), która co do zasady obowiązuje wszystkich pracowników wykonujących pracę w Niemczech. Ustawa została czasowo zawieszona w stosunku do kierowców przejeżdżających przez terytorium tego kraju tranzytem.
Możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Sposób obliczenie dochodu dziecka uzyskanego z pracy wykonywanej za granicą (diety, koszty uzyskania przychodu).
Możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Sposób obliczenie dochodu dziecka uzyskanego z pracy wykonywanej za granicą (diety, koszty uzyskania przychodu).
Czy nie mając dochodów w Polsce i przebywajac zagranicą w latach 2005-2008, zgodnie z ustawą o abolicji podatkowej, Wnioskodawczyni powinna sie starać o umorzenie długu podatkowego za te lata, czy wystarczy, że płaciła Ona podatki w Anglii, nie musi przedsięwziąć żadnych dalszych kroków?
W którym państwie powinny być opodatkowane dochody pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Szwecji?
Polscy pracodawcy coraz częściej oddelegowują pracowników do pracy w innych państwach lub wysyłają ich za granicę w podróż służbową. Również wielu obcokrajowców świadczy pracę w Polsce na rzecz polskich pracodawców. Sytuacje te rodzą problemy co do możliwości określenia i wypłacenia pracownikom wynagrodzenia w walucie obcej.