Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych do 13 grudnia 2024 r.
Czy udzielenie Spółce przez Wspólnika nieoprocentowanej pożyczki, a co za tym idzie korzystanie przez Spółkę z kapitału pożyczki nieodpłatnie podlegać będzie opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?
1. Czy udzielenie Spółce nieoprocentowanej pożyczki, a co za tym idzie korzystanie przez Wnioskodawcę z kapitału pożyczki nieodpłatnie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek? 2. Czy udzielenie Spółce nieoprocentowanej pożyczki, a co za tym idzie nieodpłatne korzystanie przez Wnioskodawcę z kapitału pożyczki podlega opodatkowaniu CIT? 3. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozpoznania
Skutki podatkowe udzielenia przez Spółkę nieoprocentowanej pożyczki na rzecz Fundacji rodzinnej.
Spółka postanowiła udzielać pożyczek ze środków obrotowych swoim pracownikom. Stworzyła w tym celu specjalny regulamin. Na podstawie umowy zawartej z pracownikiem udzielono jednemu z pracowników pożyczkę na dwa lata w kwocie 30 000 zł oprocentowaną w wysokości 1,5% w skali roku. Pożyczka będzie spłacana comiesięcznie wraz z przypadającą na ten miesiąc częścią odsetek. Jak rozliczyć w księgach rachunkowych
Czy dopłaty zwrotne wniesione przez Wspólnika do Spółki Komandytowej będą stanowić przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu po stronie Spółki Komandytowej?
Czy dopłaty zwrotne wniesione przez Wspólnika do Spółki Komandytowej będą stanowić przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu po stronie Spółki Komandytowej?
Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia czy dopłaty zwrotne wniesione przez Wspólników do Spółki Komandytowej będą stanowić przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu po stronie Spółki Komandytowej.
Udzielenie nieoprocentowanej pożyczki nie stanowi po stronie Wnioskodawcy (pożyczkodawcy) nieodpłatnego świadczenia. Nie rozpoznaje się w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu w postaci utraconych korzyści np. odsetek w sytuacji udzielenia nieodpłatnej pożyczki. W związku z powyższym udzielanie nieodpłatnej pożyczki nie wywoła skutków podatkowych u pożyczkodawcy.
Skutki podatkowych udzielenia spółce cywilnej nieoprocentowanej pożyczki przez wspólnika tej spółki
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego w zw. z udzieleniem spółce osobowej przez jej wspólników (wspólnika) nieoprocentowanej pożyczki oraz w zakresie powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w zw. z udzieleniem spółce osobowej przez wszystkich jej wspólników nieoprocentowanej pożyczki.
Czy w sytuacji udzielenia Spółce nieoprocentowanych pożyczek przez matkę Wnioskodawcy, Wnioskodawca osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy w sytuacji udzielenia Spółce nieoprocentowanych pożyczek przez syna Wnioskodawczyni, Wnioskodawczyni osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie powstania przychodów w związku z pełnieniem przez wspólników funkcji członków zarządu/prokurentów bez wynagrodzenia oraz udzieleniem przez wspólników Spółce nieodpłatnej pożyczki.
Czy czynność polegająca na wpłacie środków na rzecz Spółki (Inwestora) z przeznaczeniem na budowę sieci wodociągowej podlegająca zwrotowi po wybudowaniu sieci w formie potrącenia oraz czy wybudowanie odcinka sieci wodociągowej przez Spółkę, który to odcinek po wybudowaniu pozostanie środkiem trwałym Spółki i tylko Spółka będzie nim rozporządzać i go eksploatować w ramach prowadzonej przez siebie działalności
udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikowania dopłaty wniesionej do spółki komandytowej o charakterze nieoprocentowanej pożyczki.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w przypadku zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, zgodnie z art. 1 oraz art. 11 ust. 1 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie powstaje przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie wierzyciela - w razie braku naliczenia odsetek od pożyczek oraz zwolnienia z długu?
1) Czy w przypadku wnioskodawcy, w którym opisana pożyczka jest nieodpłatna i nieoprocentowana, powstał przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia? 2) Czy wnioskodawca powinien odprowadzić jakikolwiek podatek dochodowy, który wynikałby lub byłby związany z udzieloną mu pożyczką? 3) Co w związku z opisaną pożyczką wnioskodawca musi rozliczyć z urzędem skarbowym, oprócz podatku od czynności cywilnopranych
Czy nieoprocentowana pożyczka udzielona wspólnikowi przez Spółkę z o.o. stanowi nieodpłatne świadczenie i w związku z tym z tytułu otrzymania nieoprocentowanej pożyczki po stronie wspólnika jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej powstanie przychód z tytułu uzyskania przez Pożyczkobiorcę (wspólnika) nieodpłatnego świadczenia, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od
Czy z tytułu udzielenia nieoprocentowanych pożyczek przez spółkę Wnioskodawcy, jako osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, Wnioskodawca osiągnął lub osiągnie jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tytułem nieodpłatnego świadczenia? Pytanie dotyczy Wnioskodawcy zarówno jako pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy.
Czy z tytułu udzielenia nieoprocentowanych pożyczek przez spółkę Wnioskodawcy, jako osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, Wnioskodawca osiągnął lub osiągnie jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tytułem nieodpłatnego świadczenia? Pytanie dotyczy Wnioskodawcy zarówno jako pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy.
Opodatkowanie nieoprocentowanej pożyczki udzielonej przez Spółkę wspólnikom.