oświadczenie woli
Interpretacja
23.06.2014 Podatki

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego wyrok Sądu Rejonowego wydany na podstawie art. 64 Kodeksu cywilnego powoduje takie same skutki prawne jak czynności cywilnoprawne wymienione w postanowieniach art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Interpretacja
21.01.2010 Podatki

Czy organ, dokonując ustalenia treści czynności prawnej, na podstawie art. 199a ustawy Ordynacja podatkowa winien uwzględnić zgodny zamiar stron cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności (zawarcie przez Wnioskodawcę z rodzicami umowy określonej przez strony jako umowa darowizny?

Artykuł

Oświadczenie woli pracodawcy o wypowiedzeniu stosunku pracy pracownikowi powinno składać się z określonych elementów. Ich brak nie powoduje jednak nieważności samej czynności prawnej, jaką jest wypowiedzenie umowy o pracę, ale skutkuje tym, że jest ono wadliwe. W związku z wadliwością pracownik może skutecznie dochodzić przed sądem pracy roszczeń przysługujących w związku z nieuzasadnionym lub niezgodnym

Artykuł

Objęcie przez pracownika innego stanowiska pracy w innej miejscowości w wyniku ustnego porozumienia zmieniającego może być w okolicznościach sprawy traktowane jako dorozumiane wyrażenie zgody na otrzymywanie wynagrodzenia pomniejszonego o premię przewidzianą wyłącznie dla poprzedniego stanowiska (wyrok Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2002 r., I PKN 575/01, OSNP 2004/11/190).

Porada
22.01.2006 Obrót gospodarczy

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę stosując 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Jednak po przeprowadzeniu ponownej analizy jego okresu zatrudnienia okazało się, że przysługuje mu jedynie 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Czy możemy w takiej sytuacji zmienić go na prawidłowy?

Artykuł

Forma, w jakiej należy dokonywać rozwiązania umowy o pracę, została jednoznacznie określona przez ustawodawcę w art. 30 § 3 Kodeksu pracy. Jest to forma pisemna. Jednak w dobie rozwoju techniki i powstania nowych form komunikowania się rodzą się problemy interpretacyjne co do formy dokonywania czynności prawnych z zakresu prawa pracy i ich skuteczności.