W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i sprzedaży lokalu w trybie przetargowym.
Czynności sekretarza notarialnego/sekretarki notarialnej niezależnie od ich rodzaju nie mogą być uznane za czynności związane z istotą zawodu notariusza w związku z tym brak możliwości zastosowania 15% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego nabytego do majątku osobistego małżonka po rozwodzie, podziale majątku nieruchomości i przyznaniu wyłącznej własności
Za datę nabycia mieszkania przez Wnioskodawczynię należy uznać datę jego nabycia do majątku wspólnego, tj. 2008 r. Późniejsza zawarta w 2020 r. umowa o podziale majątku i przeniesieniu własności tej nieruchomości na Wnioskodawczynię nie stanowi o ponownym jej nabyciu. Zatem pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Czy w sytuacji kiedy organ podatkowy uzna, iż dokonana przez Zainteresowaną sprzedaż nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy powinna podlegać opodatkowaniu VAT i Zainteresowana zapłaci VAT do właściwego dla niej urzędu skarbowego, Wnioskodawca będzie uprawniony do zwrotu zapłaconego podatku PCC?
Wydatki związane z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej (podatek od czynności cywilnoprawnych, wynagrodzenie notariusza, opłaty za wypisy i odpisy, spłata sądowa) czy stanowią koszty uzyskania przychodów.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości oraz w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
W jaki sposób Wnioskodawczyni powinna skalkulować podatek od czynności cywilnoprawnych w związku z przekształceniem spółki osobowej w spółkę osobową?
Koszty związane z nabyciem nieruchomości, obsługa prawna, doradcza, ubezpieczeniowa, sposób rozliczenia tych wydatków w czasie.
Koszty związane z nabyciem nieruchomości, obsługa prawna, doradcza, ubezpieczeniowa, sposób rozliczenia tych wydatków w czasie.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
1. Czy poniesione przez Spółkę koszty usług doradczych należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia, czy też alokować je do wartości początkowej środka trwałego (Nieruchomości) i zaliczać do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne?2. Czy poniesione przez Spółkę koszty obsługi notarialnej związanej z zawarciem przedwstępnej i ostatecznej umowy nabycia Nieruchomości
Stwierdzić należy, że za datę nabycia przez Wnioskodawcę przedmiotowej nieruchomości należy uznać 2008 rok. Zatem, sprzedaż tej nieruchomości po dniu 31 grudnia 2013 r. nie stanowi źródła przychodu do opodatkowania, z uwagi na upływ 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienie jego własności, dokonane w trybie art. 11 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Czynność polegająca na powrotnym przeniesieniu własności nieruchomości na jej sprzedawcę w wykonaniu prawa odkupu stanowi umowę sprzedaży podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz wyłączeniu na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy.
Czynność polegająca na powrotnym przeniesieniu własności nieruchomości na jej sprzedawcę w wykonaniu prawa odkupu stanowi umowę sprzedaży podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu w przypadku wydatkowania środków ze sprzedaży działki na zakup lokalu mieszkalnego oraz ustalenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w 2008r.
Czy wymienione we wniosku koszty powinny być odliczane od przychodu w przypadku Wnioskodawczyni?
W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zgodnie z art. 7 ustawy stanowić będzie wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Nadmienia się, iż jeżeli wartość 1/2 części ciężaru
W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zgodnie z art. 7 ustawy stanowić będzie wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Nadmienia się, iż jeżeli wartość 1/2 części ciężaru
1) Czy i w jakim trybie płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych oraz spadków i darowizn może pobrać zryczałtowane wynagrodzenie przysługujące płatnikowi, jeżeli wcześniej płatnik nie korzystał z tej możliwości?2) Za jaki okres może zostać pobrane w/w wynagrodzenie?
Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu tj. kancelarię notarialną, jednocześnie uzyskujący przychody z najmu nie związanego z działalnością gospodarczą, może przychody z najmu opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
Czy osoba fizyczna wykonująca wolny zawód (notariat) niewymieniony w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym może wybrać opodatkowanie przychodów z najmu w formie ryczałtu ewidencjonowanego, w sytuacji gdy umowa najmu nie jest zawarta w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, a przedmiot umowy najmu (wynajmowany lokal) nie jest związany z prowadzoną działalnością (wykonywanym