Wyłączenie od opodatkowania VAT świadczonych przez Gminę czynności wykonywanych za pośrednictwem Szkół, Przedszkoli i Domu Pomocy Społecznej i tym samym nieuznania Gminy w tym zakresie za podatnika VAT.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych oraz umieszczania osób potrzebujących w Domach Pomocy Społecznej za usługi niepodlegające opodatkowaniu, braku opodatkowania środków pieniężnych związanych z egzekucją świadczeń alimentacyjnych oraz nienależnie pobranymi świadczeniami rodzinnymi i zasiłkami z pomocy społecznej.
wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług zapewnienia pobytu w domu pomocy społecznej, usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych, a także zapewnienia schronienia, za które pobierane są odpłatności oraz brak obowiązku rejestrowania ww. opłat przy pomocy kasy rejestrującej.
wyłączenie z opodatkowania: - opieki nad dziećmi w przedszkolu ponad 5 godzinny limit oraz wyżywienie dzieci w przedszkolu, wyżywienia pracowników pedagogicznych przedszkola (nauczycieli), - żywienia dzieci i pracowników pedagogicznych w publicznych szkołach, - opłaty za wydanie duplikatu świadectwa i legitymacji.
Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że wśród wydatków, których poniesienie uprawnia podatnika, na którego utrzymaniu pozostawało niepełnosprawne dziecko oraz spełniającego inne wyżej wskazane warunki do korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, ustawodawca nie wymienił wydatków ponoszonych tytułem pobytu w ośrodku wsparcia. Nie jest on również zakładem: lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej
Czy Wnioskodawca może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki za pobyt w Domu Pomocy Społecznej, które ponosi ze swoich źródeł utrzymania?
Wykonywane przez Gminę czynności, za pośrednictwem MOPR, które realizowane są de facto przez organizacje pozarządowe/podmioty uprawnione podlegają opodatkowaniu, ale korzystają ze zwolnienia. Gmina (MOPR), jeżeli nie spełnia warunków do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, musi ją ewidencjonować w ww. sposób.
Zwolnienie od podatku opłat za pobyt w DP i prawo do odliczenia z faktur dokumentujących wydatki.
Wyłączenie od opodatkowania VAT świadczonych przez Gminę czynności wykonywanych za pośrednictwem Szkół, Przedszkoli i Domu Pomocy Społecznej, i tym samym nieuznania Gminy w tym zakresie za podatnika VAT.
Odpłatne zakwaterowanie i wyżywienie uczniów w Bursie oraz odpłatny pobyt podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Brak prawa do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 31a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym.
Podleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży obiadów dla pracowników zatrudnionych w Domach Pomocy Społecznej oraz stażystów, wolontariuszy i praktykantów niebędących pracownikami ww. jednostek
Wyłączenie z obowiązku stosowania kasy rejestrującej przez Dom Pomocy Społecznej.
nieuznania Gminy za podatnika VAT z tytułu pobieranych opłat: za wyżywienie uczniów Przedszkoli i Szkół, za pobyt dziecka w Przedszkolu (powyżej określonego limitu godzin), za wydawanie duplikatów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków, przez GOPS za świadczenie usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych, kierowania do stacjonarnych domów opieki społecznych położonych na terenie
Opodatkowanie świadczeń realizowanych przez Gminę (pkt 1-4 wniosku) oraz zwrotu z tytułu zasiłków udzielonych podopiecznym z terenu innej gminy.
brak opodatkowania sprzedaży przedmiotów powstałych podczas prowadzenia zajęć w Domu Dziennego Pobytu
brak opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży za symboliczną kwotę przedmiotów wytworzonych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej oraz uczestników Świetlic Terapeutycznych
Czy Gmina działająca poprzez swoje jednostki organizacyjne, prowadząca scentralizowane rozliczenia podatku od towarów i usług i świadcząca usługi polegające na realizacji zadań wynikających z przepisów o pomocy społecznej oraz usług ściśle z tymi zadaniami związanych, nie działa w charakterze podatnika VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT i w związku z tym czy przedmiotowe świadczenia nie
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania, że usługi świadczone przez Gminę za pośrednictwem MOPS (prowadzenia i zapewniania pobytu w mieszkaniach chronionych; organizowania usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, w miejscu zamieszkania beneficjenta; kierowania do Miejskiego Domu Pomocy Społecznej; zapewniania posiłków na rzecz osób potrzebujących) podlegają wyłączeniu z
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania odpłatnych usług zakwaterowania i wyżywienia w jednostkach oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych, internatach i domach pomocy społecznej.