Pracownica złożyła tydzień po porodzie dwa osobne wnioski - jeden o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i drugi o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Jak mamy to traktować? Czy każdy wniosek złożony w ciągu 14 dni po porodzie zawsze należy traktować jako wniosek o łączne udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ze wszystkimi tego konsekwencjami?
Od 17 czerwca 2013 r. został wydłużony o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński i urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wprowadzono także nowy rodzaj urlopu - urlop rodzicielski. Takie zmiany wynikają z ustawy z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
W naszym zakładzie zwalniamy 10 pracowników z powodu likwidacji stanowisk pracy. Nie będą to jednak zwolnienia grupowe. Czy w takim przypadku możemy zwolnić pracownika na urlopie ojcowskim oraz pracownicę korzystającą z dodatkowego urlopu macierzyńskiego? Dodam, że w naszej firmie zatrudniamy ponad 100 pracowników.
Osoba korzystająca z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może podjąć pracę u dotychczasowego pracodawcy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Taka sytuacja wiąże się ze zmianą zarówno jej stałego wynagrodzenia, jak również ze zmianą wysokości przysługujących składników zmiennych, a tym samym świadczeń ustalanych na podstawie tych wielkości.
Jedna z naszych pracownic, która przebywa na urlopie wychowawczym do 31 grudnia 2011 r., urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński będziemy jej wypłacać jeszcze przez 2 tygodnie. Ponieważ pełny 140-dniowy okres zasiłku macierzyńskiego mieści się w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński wypłacimy za okres krótszy o 2 tygodnie, czyli za 126 dni. Na początku listopada pracownica zwróciła się