systemy czasu pracy
Artykuł
21.03.2019 Kadry i płace

Pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy dla każdego pracownika. Może ją obecnie prowadzić zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Nie ma też przeszkód, żeby część dokumentacji prowadzić w formie papierowej, a resztę w formie elektronicznej.

Artykuł
09.02.2018 Kadry i płace

Od 1 marca 2018 r. obowiązują ograniczenia dotyczące pracy w placówkach handlowych. Od marca 2018 r. w każdym miesiącu są dwie niedziele, w których można wykonywać pracę w handlu - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 r. wolne

Porada
22.01.2010 Kadry i płace

Z uwagi na specyfikę produkcji, część pracowników naszej firmy jest zatrudniona w czterobrygadowej organizacji czasu pracy. W jaki sposób należy w takim przypadku udzielić urlopu okolicznościowego z okazji ślubu córki pracownikowi, który danego dnia ma zgodnie z rozkładem czasu pracy do przepracowania 12 godzin? Jaki ma to wpływ na rozliczenie czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym?

Porada
22.07.2009 Kadry i płace

Pracownik kończy nocną zmianę o godz. 7.00. W tym dniu ma zaplanowany pierwszy dzień urlopu. Czy w takiej sytuacji powinniśmy udzielić urlopu od dnia, w którym pracownik zakończył nocną zmianę?

Porada
13.11.2005 Kadry i płace

Prowadzę agencję reklamową. Zatrudniam w zadaniowym systemie czasu pracy, na pełny etat, kilku pracowników. Wiem, że nie muszę w stosunku do nich prowadzić ewidencji czasu pracy. W jaki sposób mam zatem ustalać liczbę udzielanych godzin urlopu wypoczynkowego i jak należy go ewidencjonować?

Porada
13.03.2005 Kadry i płace

Chciałbym wprowadzić w swoim zakładzie przerywany czas pracy, z 5-godzinną przerwą w ciągu dnia. Czy jest to możliwe, jeżeli pracownicy mają już godzinną przerwę niewliczaną do czasu pracy przeznaczoną na spożycie posiłku, wynikającą z układu zbiorowego pracy?

Porada
29.01.2005 Kadry i płace

Jesteśmy zakładem pracy prowadzącym działalność w zakresie wytwarzania środków farmaceutycznych. Chcielibyśmy w najbliższym czasie wprowadzić system przerywanego czasu pracy. Czy musimy uzyskać w tym celu zgodę działającej u nas zakładowej organizacji związkowej? Dodam, że istnieje u nas zakładowy układ zbiorowy pracy.

Artykuł
29.05.2004 Kadry i płace

W wielu przedsiębiorstwach pracodawcy określają czas pracy zatrudnionych pracowników przez wyznaczenie im określonych zadań do wykonania. Taka organizacja pracy nazywana jest zadaniowym systemem czasu pracy.