Porady i artykuły

Porada
03.07.2018 Kadry i płace

Zatrudniamy 26 pracowników. Z przyczyn organizacyjnych (likwidacja stanowisk) podjęliśmy decyzję o zwolnieniu dwóch pracowników. Jeden ze zwalnianych pracowników jest zatrudniony na podstawie umowy na czas określony i obowiązuje go okres 2-tygodniowego wypowiedzenia, który zakończy się 7 lipca 2012 r. Czy musimy temu pracownikowi wypłacić odprawę pieniężną?

Artykuł
23.05.2017 Kadry i płace

Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w danym roku jednorazowo w pełnym wymiarze, czyli w zależności od stażu urlopowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Jedynie na wniosek pracownika urlop może zostać udzielony w częściach, jednak przynajmniej jedna z nich powinna obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie

Porada
12.12.2014 Kadry i płace

Zatrudniamy pracownika, który dosyć regularnie popełnia drobne wykroczenia przeciwko dyscyplinie pracy (spóźnia się kilka, kilkanaście minut, niedokładnie wykonuje pracę). Nie chcemy tego akceptować i w związku z tym otrzymał upomnienie. Pracownik ten ma jeden z najdłuższych staży pracy w naszej firmie i w związku z tym mamy wątpliwości, czy takie drobne uchybienia w uzasadnieniu wypowiedzenia o pracę

Porada

Prowadzimy działalność gastronomiczną. Nasi pracownicy mają możliwość zakupu obiadów na cały miesiąc po preferencyjnej cenie, przy czym zapłata powinna nastąpić do 7. dnia następnego miesiąca. Niektórzy pracownicy, mimo wezwań do zapłaty, nie regulują należności w terminie. Czy możemy bez zgody pracowników-dłużników potrącić z ich wynagrodzenia należność za obiady?

Porada
28.04.2012 Kadry i płace

Pracownik przedstawił nam zaświadczenie od okulisty z przychodni rejonowej stwierdzające fakt pogorszenia wzroku i potrzebę stosowania soczewek kontaktowych. Pracownik domaga się zwrotu poniesionych kosztów na zakup soczewek kontaktowych w wysokości 1000 zł. Czy na podstawie takiego zaświadczenia musimy zrefundować w całości koszty zakupu soczewek, jeżeli w naszym zakładzie obowiązuje zasada, że na

Porada
28.04.2012 Kadry i płace

Pracodawcy ze sfery prywatnej mogą, ale nie muszą wypłacać swoim pracownikom nagród jubileuszowych. Natomiast pracownikom sektora państwowego, w tym samorządowcom, taką gratyfikację gwarantuje ustawa o pracownikach samorządowych.

Porada
28.04.2012 Kadry i płace

Zatrudniliśmy pracownika, który przedstawił nam na piśmie zeznania trzech osób złożone przed notariuszem, poświadczające, że w okresie od 1 stycznia 1965 r. do 31 grudnia 1971 r. wykonywał on pracę w gospodarstwie rolnym (pracownik miał wówczas ukończone 16 lat) o łącznej powierzchni 0,5 ha, prowadzonym przez jego rodziców. Nie uzyskał bowiem z urzędu gminy zaświadczenia, które by to potwierdzało.

Porada
29.01.2012

Zatrudniani przez nas pracownicy często przynoszą dyplomy zagranicznych wyższych uczelni lub świadectwa ukończenia szkół za granicą. Czy powinniśmy uwzględniać ukończenie takich szkół lub uczelni przy ustalaniu stażu pracy do urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

Porada
22.03.2011 Kadry i płace

Do pracy w naszej firmie powrócił pracownik samorządowy, który przez 4 lata przebywał na urlopie bezpłatnym udzielonym na jego wniosek w związku z pełnieniem funkcji wójta. Czy okres urlopu bezpłatnego należy wliczyć temu pracownikowi do stażu pracy?

Porada

Ustalam regulamin wynagradzania pracowników mojej firmy (jest to firma prywatna zatrudniająca 37 osób). Czy mogę wpisać, że dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny i nagroda jubileuszowa będą uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. dodatki jako określony procent będą zależały nie od wynagrodzenia poszczególnych pracowników, lecz od minimalnego wynagrodzenia?

Porada
13.12.2005

Od 1 lipca br. zatrudniłem pracownika. Umowa jest zawarta na okres jednego roku, na pełny wymiar czasu pracy. Z poprzedniego świadectwa pracy wynika, że pracownik ten pracował w agencji pracy tymczasowej od stycznia do końca czerwca br. Wypłacono mu ekwiwalent za 12 dni urlopu wypoczynkowego (2 dni za każdy miesiąc pracy). Jednak na podstawie Kodeksu pracy pracownik ma ogółem prawo do 20 dni urlopu

Porada
13.12.2005

Zatrudniliśmy od 1 października br. na pełny etat pracownika, który wcześniej nigdzie nie pracował na podstawie umowy o pracę. Przez ostatnie 10 lat wykonywał pracę u swojej żony w dziale specjalnym produkcji rolnej (praca w szklarni). Jak ustalić jego prawo do urlopu wypoczynkowego? Czy okres pracy u żony będzie podlegał zaliczeniu do stażu urlopowego?

Porada
28.11.2005 Kadry i płace

Pracownik twierdzi, że od trzech lat powinien mieć wyższy wymiar urlopu: 26 dni. Uważa, że do okresu zatrudnienia, na podstawie którego określa się wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i okres wykonywania działalności gospodarczej. Nie zgadzamy się z tym stanowiskiem i dopiero w tym roku przyznaliśmy pracownikowi 26 dni urlopu, gdyż łącznie ze skończoną

Porada
28.09.2005 Kadry i płace

Zdarza się, że nauczyciele zatrudnieni w szkole, w której pracuję, biorą krótkie (kilkudniowe lub jednodniowe) urlopy bezpłatne. Czy udzielenie nauczycielowi pojedynczych dni urlopu bezpłatnego z przyczyn osobistych należy sumować i odliczać? Chodzi o dodatek za wysługę lat - czy te dni wydłużają okres wyczekiwania na kolejny wyższy dodatek za wysługę?

Porada
28.09.2005

Od 1 września br. zatrudniliśmy na pełny etat pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu u innego pracodawcy, u którego pracuje od 2 lat. Chcemy ustalić wysokość przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Pracownik ten ukończył szkołę wyższą. Na jakiej podstawie powinniśmy zaliczyć mu do stażu urlopowego okres pracy u innego pracodawcy, skoro umowa o pracę się nie zakończyła i pracownik nie ma świadectwa

Artykuł
29.07.2005

Pracownik zwolniony z pracy może zostać do niej przywrócony przez sąd pracy. Jedną z form rekompensaty za okres pozostawania bez pracy jest odszkodowanie. W takiej sytuacji powstają wątpliwości, czy za ten czas pracownikowi przysługuje również urlop wypoczynkowy.