Płatnicy, którzy chcą ubiegać się w ZUS o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za okres od marca do maja 2020 r., mogą złożyć wniosek w tej sprawie tylko do 30 czerwca 2020 r. Najpóźniej w tym terminie musi do ZUS wpłynąć także pełna dokumentacja rozliczeniowa za miesiące objęte zwolnieniem. Płatnikom, którzy nie zastosują się do tego terminu, ulga nie zostanie udzielona.
W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.
Od 1 stycznia 2019 r. osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne, o pracę nakładczą i samozatrudnieni będą korzystać ze szczególnych gwarancji zatrudnienia, jeżeli zostaną umieszczeni na liście chronionych działaczy związkowych. Jeśli pracodawca naruszy ich prawa w tym zakresie, będzie musiał wypłacić im rekompensatę pieniężną.
Możliwość tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich przez osoby świadczące pracę na podstawie umów o dzieło, zlecenia czy w ramach tzw. samozatrudnienia to najważniejsza zmiana, jaką uchwalono w zakresie tworzenia i funkcjonowania organizacji związkowych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
W 2018 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad zatrudniania cudzoziemców spoza Unii Europejskiej oraz wprowadzenia jednego konta, na które będą płacone składki ZUS. Poniżej przedstawiamy wykaz najważniejszych zmian z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, które zostały uchwalone do dnia oddania niniejszej
Osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnieni mają prawo do tworzenia związków zawodowych oraz przystępowania do nich. Dotychczas prawo to przysługiwało jedynie pracownikom. Takie ograniczenie zakresu prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych zostało zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt K 1/13).
Pracodawcy mający problemy wynikające z trudnej sytuacji finansowej muszą poszukiwać sposobów obniżenia kosztów bieżącej działalności. Można tego dokonać np. przez zawieszenie przepisów wewnątrzzakładowych przyznających dodatkowe świadczenia pracownikom lub likwidację zfśs.
Dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na zakup artykułów spożywczych takich jak: kawa, herbata, cukier, mleko, woda, soki owocowe, herbatniki, paluszki, delicje udostępnianych podczas wykonywania obowiązków służbowych: pracownikom, współpracownikom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, współpracownikom prowadzącym jednoosobową działalność
w zakresie możliwości uznania za pozarolniczą działalność gospodarczą czynności wynikających z zawartej umowy o współpracę oraz obowiązków płatnika w tym zakresie
Czy wnioskodawca może zlecić prowadzenie zajęć ze studentami osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą i ujmować w księdze handlowej poniesiony koszt na podstawie otrzymanej od tej osoby faktury lub rachunku?
Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w przedmiocie uznania przychodu uzyskanego z tytułu świadczenia na rzecz przewoźnika usług, związanych z transportem drogowym, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Dotyczy uznania za prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach samozatrudnienia usług kierowcy Zespołu Wyjazdowego Działu Pomocy Doraźnej wykonywanych na rzecz Zakładu Opieki Zdrowotnej
W sierpniu 2005 r. uzyskałam odpowiednie uprawnienia i od września 2005 r. rozpoczynam usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych na rzecz pierwszych klientów (jednocześnie będę działać jako tłumacz). I ja, i mój obecny pracodawca, dla którego pracowałam jako główna księgowa, chcielibyśmy rozwiązać umowę o pracę i zacząć współpracować w ramach prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego. Czy istnieje