26 kwietnia 2023 r. weszła w życie rewolucyjna nowelizacja Kodeksu pracy. Wprowadziła ona istotne zmiany w zakresie praw i obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Nowelizacja wdraża do polskiego systemu prawnego dwie unijne dyrektywy – tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance.
Sejm 8 lutego 2023 r. uchwalił dużą nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą tzw. dyrektywy „work-life balance”. Nowelizacja przewiduje m.in. zmianę zasad korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem, wprowadza też nowy urlop opiekuńczy. Ponadto zmienią się zasady ochrony stosunków pracy pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę zawartych na czas określony.
Od 17 czerwca 2013 r. pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi, któremu urodziło się dziecko, łącznie rocznego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Na urlop ten składają się: podstawowy urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni, dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 6 tygodni i urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni.
Ulga na dzieci należy do najpopularniejszych ulg, z jakich korzystają podatnicy przy sporządzaniu zeznania rocznego. Z uwagi na ograniczenia, jakie przewidują przepisy dotyczące tej ulgi, wśród podatników istnieje wiele wątpliwości na temat jej stosowania. Przedstawiamy tabelaryczny przegląd konkretnych stanów faktycznych zgłoszonych do naszej redakcji ze wskazaniem, czy uprawniają one do skorzystania
Od 1 stycznia 2018 r. budżetowe finansowanie składek za nianię zatrudnioną na podstawie umowy uaktywniającej zostanie zmniejszone o połowę. Z budżetu będzie finansowana kwota składek ustalana od podstawy wymiaru nieprzekraczającej 50% minimalnego wynagrodzenia, podczas gdy obecnie składki są finansowane od podstawy w kwocie pełnego wynagrodzenia minimalnego. Aby zachować dotychczasowe finansowanie
Pracownik może łączyć urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nowe przepisy Kodeksu pracy przewidują, że w takim przypadku nastąpi proporcjonalne wydłużenie tego urlopu. Wymiar wydłużonego urlopu rodzicielskiego nie może jednak przekroczyć 64 tygodni w razie urodzenia jednego dziecka i 68 tygodni w przypadku porodu mnogiego.
Od 2 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać zmiany w zasadach udzielania urlopów związanych z rodzicielstwem. Nowelizacja Kodeksu pracy wydłużyła termin wykorzystania urlopu rodzicielskiego i urlopu wychowawczego do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Możliwa też będzie wymiana uprawnień urlopowych między rodzicami, z których jedno nie jest pracownikiem.
Do wniosku o urlop wychowawczy pracownik, który chce wykorzystać 36 miesięcy tego urlopu, musi dołączyć też orzeczenie sądu o ubezwłasnowolnieniu drugiego rodzica, pozbawieniu go władzy rodzicielskiej, akt zgonu drugiego rodzica dziecka lub orzeczenie sądu o przyznaniu opieki nad dzieckiem jednemu opiekunowi. Przed 1 października br. takie dokumenty nie były wymagane.
Do końca kwietnia br. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych są zobowiązani do złożenia zeznania rocznego. Rozliczając należny podatek, mogą skorzystać z ulg przewidzianych przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Część z nich, jak np. ulga internetowa, podlega odliczeniu od osiągniętego dochodu. Niektóre zaś podlegają odliczeniu od należnego podatku, np. ulga na dziecko
Nasza pracownica jest w ciąży, na potwierdzenie czego przedłożyła nam zaświadczenie lekarskie. Na początku listopada br. pracownica w godzinach pracy była na badaniach lekarskich w związku z ciążą. Jak obliczyć przysługujące jej wynagrodzenie za ten czas, jeżeli była nieobecna tylko przez część dnia?