Odszkodowanie otrzymane z OC radcy prawnego wypłacone spółce przez zakład ubezpieczeń za sporządzenie błędnej opinii prawnej stanowi przychód podatkowy wspólnika spółki (z uwzględnieniem zapisów art. 8 ust. 1 ustawy PIT) kwalifikujący się do przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT uwzględniając zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT.
Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi doradztwa podatkowego i usługi prawnicze wystawionych przez doradcę.
możliwość rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 15% dla usług prawniczych (PKWiU 69.10.1)
Czy radca prawny zatrudniony na umowę o pracę w Urzędzie Gminy i prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych polegającą na obsłudze jednostek organizacyjnych Gminy może opodatkować dochody z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
brak opodatkowania honorarium z tytułu umów cywilnoprawnych zawieranych z Fundacją przez radcę prawnego
Zwolnienie odszkodowania wypłaconego przez z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej radców prawnych
Odszkodowanie obejmujące kwotę główną wraz z odsetkami wypłacone z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej radców prawnych z tytułu błędu radcy prawnego korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem mieści się w pojęciu kwot wypłacanych z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych, o których mowa w tym przepisie
Koszty uzyskania przychodów przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
Sfinansowanie zakupu wyposażenia i innych wydatków firmowych (tj. na nabycie składników majątkowych o wartości nieprzekraczającej 10 000 zł, które nie zostały zaliczone do środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych) ze środków przyznanych z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie działalności prawniczej - nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów
Sfinansowanie zakupu wyposażenia i innych wydatków firmowych (tj. na nabycie składników majątkowych o wartości nieprzekraczającej 10 000 zł, które nie zostały zaliczone do środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych) ze środków przyznanych z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej - nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, pomimo że
Sposób rozliczenia podatku należnego, w odniesieniu do usługi, dla której obowiązek podatkowy powstał po zakończeniu działalności gospodarczej i wykreśleniu z rejestru podatników.
Świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia nie podlega opodatkowaniu VAT.
Świadczenie pomocy prawnej dla ofiar przestępstw w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia nie podlega opodatkowaniu VAT.
Czy Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą w formie kancelarii radcy prawnego, jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, może zaliczyć wydatki poniesione w związku z uczęszczaniem na treningi tenisa ziemnego, podczas których będzie informował o usługach swojej kancelarii m.in. poprzez używanie ubioru oznaczonego logotypem kancelarii i poprzez przekazywanie wizytówek w celu pozyskania
Opodatkowanie i dokumentowanie zwrotu poniesionych przez Wnioskodawcę w imieniu i na rzecz klientów kosztów opłat pocztowych.
Prawnik prowadzący działalność gospodarczą w formie kancelarii prawnej nie może stosować 50-procentowych kosztów podatkowych do wynagrodzenia za opinie sporządzane na podstawie umów cywilnoprawnych - wyrok NSA z 9 lipca 2019 r., sygn. akt II FSK 2521/17.
Brak opodatkowania świadczonych przez Wnioskodawcę usług pomocy prawnej na podstawie umowy zlecenia.
Czy otrzymane przez Spółkę odszkodowanie opisane szczegółowo w przedstawionym stanie faktycznym, stanowi dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - w proporcji określonej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Ustalenie źródła przychodów osiąganych przez radcę prawnego prowadzącego działalność gospodarczą na podstawie umowy zlecenia zawartej poza tą działalnością.
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Brak opodatkowania świadczenia pomocy prawnej w ramach zawartej umowy zlecenia.
Brak opodatkowania świadczenia pomocy prawnej w ramach zawartej umowy zlecenia.
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w przypadku ponownego rozpoczęcia działalności gospodarczej, - Określenia limitu wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku w przypadku ponownego rozpoczęcia działalności gospodarczej