W zakresie powstania przychodu w związku z udostępnianiem wolnego miejsca w samochodzie osobowym, innym osobom celem odbycia wspólnej podróży.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Osoby posiadające EKUZ za granicą korzystają z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach co ubezpieczeni w tym państwie. Powinny ją posiadać osoby planujące wyjazd
Od 1 kwietnia 2013 r. zaczyna obowiązywać część zmian w ustawie o VAT wprowadzonych ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35; dalej: ustawa zmieniająca). W założeniach ustawodawcy większość zmian ma służyć uproszczeniu zasad rozliczania podatku. Jednak na pewno nie wszystkie wprowadzone zmiany są oczekiwane przez
wydanie dokumentu TAX FREE osobie upoważnionej przez podróżnego,- zwrot podatku od towarów i usług osobie upoważnionej przez podróżnego.
Prawo do zwrotu kwoty podatku zapłaconego przez podróżnego na terytorium kraju osobie upoważnionej przez tego podróżnego.
TAX FREE - dokonanie zwrotu osobie upoważnionej podatku zapłaconego przez podróżnego przy nabyciu towarów na terytorium kraju
Wraz z Mk nr 7/2011 prenumeratorzy otrzymali ujednolicony tekst ustawy o VAT uwzględniający zmiany wprowadzone od 1 kwietnia 2011 r. Kwietniowe zmiany wprowadzone w ustawie oraz rozporządzeniach wykonawczych zostały także skomentowane na łamach Mk nr 8/2011. Poniżej przedstawiamy przygotowane przez MF objaśnienia zmian wprowadzonych od kwietnia w przepisach VAT.
Z dniem 1 kwietnia 2011 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone przepisami ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (dalej: ustawy nowelizującej). Równocześnie z wejściem w życie tych zmian zostało przygotowanych sześć nowych rozporządzeń wykonawczych VAT oraz dwa rozporządzenia zmieniające dotychczasowe rozporządzenia wykonawcze
Czy takie uszkodzenie paragonu fiskalnego, brak możliwości odczytu podstawowych informacji w myśl obowiązujących przepisów o podatku od towarów i usług zezwala na zwrot podatku podróżnemu?
Podatnik w 2003r. był sprzedawcą dokonującym zwrotu podatku od towarów podróżnym. W 2004r. utracił to prwo w związku z nie osiągnięciem wymaganej sprzedaży 400.000 zł. Czy istnieje obowiązek powiadamiania urzędu skarbowego o utracie prawa do dokonywania zwrotów podatku od towarów i usług podróżnym i czy podatnik ma prwo do dokonania zwrotu w stosunku do faktur wystawionych w 2003r.