podróż służbowa
W trakcie aktualizacji
15.11.2023 Podatki

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie

W trakcie aktualizacji
03.08.2022 Podatki

Jeżeli pracodawca automatycznie ubezpiecza wszystkich pracowników na czas zagranicznej podróży służbowej, a ponadto ubezpieczenie pracowników jest warunkiem otrzymania zlecenia od kontrahentów pracodawcy, to po stronie pracowników nie powstaje przychód podatkowy z tytułu pokrycia przez pracodawcę kosztów polisy ubezpieczeniowej - wyrok NSA z 25 maja 2022 r., sygn. akt II FSK 2542/19.

Artykuł nieaktualny

Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 maja do 3 czerwca 2022 r.

Artykuł

Walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymaga zmian organizacyjnych również od pracodawców. Powinni oni przede wszystkim podjąć działania w obszarze organizacji miejsca pracy oraz zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Praca w zakładach pracy podlega również ograniczeniom wskazanym w rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i

Artykuł

W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia

Porada
28.06.2018 Podatki Kadry i płace

Jesteśmy spółką z o.o. Dla pracowników wysyłanych przez nas w zagraniczne podróże służbowe wykupujemy ubezpieczenie podróżne (obejmujące ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą oraz następstw nieszczęśliwych wypadków). Czy wartość ubezpieczeń powinniśmy traktować jako opodatkowany przychód pracowników?

Artykuł
28.06.2018 Podatki

Pracownik, któremu pracodawca wykupuje ubezpieczenie na czas zagranicznej podróży służbowej, nie uzyskuje z tego tytułu żadnego przychodu - wyrok NSA z 30 stycznia 2015 r., sygn. akt II FSK 3295/12.

Artykuł
27.06.2018 Ubezpieczenia

Przy ustaleniu, czy pracownik wykonujący pracę poza siedzibą zakładu odbywa podróż służbową lub przebywa w delegacji, zasadnicze znaczenie ma zapis w umowie o pracę dotyczący jego miejsca pracy. Od tego zapisu zależy sposób ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika.

Artykuł
28.05.2018 Podatki

Zwrot kosztów używania przez zleceniobiorcę prywatnego samochodu na rzecz zleceniodawcy, w związku z wykonywaniem zadań wynikających z zawartej umowy zlecenia, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Przychód ten nie może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy

Artykuł

Pracownikowi, który zostaje wysłany do pracy za granicę, nie przysługują takie należności, jak zwrot kosztów noclegów, diety czy ryczałty za lokalne przejazdy. Podlega on jako pracownik delegowany szczególnym zasadom w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Aby wypełnić obowiązki z tym związane, pracodawca musi prawidłowo ustalić właściwość

Artykuł
14.12.2017 Kadry i płace

Pracownik, który ma być delegowany do pracy z Polski do Unii Europejskiej, powinien mieć ustalone w umowie o pracę miejsce pracy w kraju, w którym ma wykonywać pracę. Trzeba mu również zapewnić warunki zatrudnienia nie gorsze niż w państwie, do którego został skierowany, m.in. w zakresie minimalnych okresów odpoczynku, minimalnego wymiaru urlopu wypoczynkowego czy minimalnych stawek wynagrodzenia.

Porada
01.06.2017 Podatki Ubezpieczenia

PROBLEM Zatrudniamy 40 osób na podstawie umowy zlecenia. Zobowiązaliśmy się do pokrywania kosztów mieszkania i wyżywienia w miejscu wykonywania przez nich umówionych prac. Czy tego typu świadczenia powinny być opodatkowane i oskładkowane?

Porada
12.10.2013 Podatki Kadry i płace

Wysyłamy zleceniobiorców w podróże poza granice Polski. Z tego tytułu zapewniamy im diety, których wysokość określamy w umowach. Nie pomniejszamy diet w sposób, o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowych pracowników sfery budżetowej. Nie przekraczamy jednak maksymalnych stawek diet określonych dla państw docelowych. Pomniejszenia dokonujemy na podstawie uzgodnień ze zleceniobiorcą.

Porada
29.05.2013 Podatki Kadry i płace

Wykonawcy umowy o dzieło (osobie prowadzącej działalność gospodarczą) zagwarantowaliśmy w umowie zwrot kosztów noclegu i przejazdu samochodem niebędącym naszą własnością. Umowa była wykonywana w kraju. Osoba ta przedstawiła wystawioną na swoje nazwisko fakturę za nocleg i paragon za paliwo. Czy w tej sytuacji zwrot tych kosztów będzie zwolniony z opodatkowania?

Porada
12.04.2013 Kadry i płace

Większość pracowników naszej firmy (sieci aptek) ma określone w umowie o pracę miejsce świadczenia pracy jako "apteki pracodawcy na terenie woj. mazowieckiego". W przyszłym miesiącu właściciel będzie otwierał kolejną aptekę, jednak już poza woj. mazowieckim. Czy nowym pracownikom można wpisać w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy "apteki firmy X na terenie woj. mazowieckiego i woj. łódzkiego"?

Porada
28.11.2012 Podatki Ubezpieczenia

Zleceniobiorcy mają prawo do zwrotu kosztów przejazdu własnym samochodem w związku z wykonywaniem umowy, jeśli strony tak postanowią w jej treści. Wypłacona z tego tytułu kwota będzie zwolniona z podatku i ze składek oraz będzie mogła zostać zaliczona do kosztów zleceniodawcy, jeżeli zostanie udokumentowana w ewidencji przebiegu pojazdu.

Porada
12.11.2012 Kadry i płace

Pracownik otrzymał z 2-tygodniowym wyprzedzeniem polecenie wyjazdu w jednodniową podróż służbową. Jej celem było uczestnictwo w spotkaniu z kluczowym dla firmy klientem. Na 2 dni przed planowanym wyjazdem przekazał pracodawcy pisemną informację o zamiarze skorzystania w dniu delegacji z urlopu na żądanie. Czy można odmówić udzielenia tego urlopu?

Porada

W praktyce zdarza się, że osoby fizyczne korzystają przy prowadzeniu działalności gospodarczej z pomocy członków rodziny jako współpracowników. Prowadzenie działalności gospodarczej z pomocą członków rodziny wymaga prawidłowego rozliczenia podatków oraz składek opłacanych za te osoby. W opracowaniu przedstawiamy specyfikę rozliczeń podatkowych i składkowych związanych z taką współpracą. Opracowanie

Poprzednia Następna