mieszkania
W trakcie aktualizacji
04.03.2024 Podatki

Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na najem lokali mieszkalnych dla swoich pracowników i współpracowników – wyrok NSA z 12 grudnia 2023 r., sygn. akt I FSK 281/23.

Interpretacja
05.07.2016 Podatki

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymanego w drodze podziału majątku wspólnego.

Interpretacja
13.05.2016 Podatki

Czy w związku z przeniesieniem własności nieruchomości na rzecz córki w drodze umowy o dożywocie (w zamian za dożywocie) istnieje obowiązek zapłacenia podatku od przychodu uzyskanego z tytułu tej umowy?

Interpretacja
02.05.2016 Podatki

1) Art. 14 ustawy z dnia 6 listopada o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że znowelizowane przepisy mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2009 r. Czy można zatem konkludować, że dochód z przedmiotowego prawa został uzyskany po dniu 1 stycznia 2009 r. skoro zbycie prawa nastąpiło dnia 7 kwietnia 2010 r. i tym samym Wnioskodawca może w swojej sytuacji

Interpretacja
26.04.2016 Podatki

Czy umorzona część zadłużenia stanowi dla dłużnika (Wnioskodawcy) przychód z innego źródła w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej jako updof), jeżeli zgodnie z ww. interpretacją podmiot udzielający umorzenia nie ma obowiązku wystawić PIT-8C?

Interpretacja
25.01.2016 Podatki

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości w odniesieniu do możliwości skorzystania ze zwolnienia w związku z wydatkowaniem przychodu na zakup domu jednorodzinnego dla własnych potrzeb mieszkaniowych oraz w odniesieniu do możliwości skorzystania ze zwolnienia w związku z wydatkowaniem przychodu na spłatę kredytu

Interpretacja
14.12.2015 Podatki

Stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni, która przekaże tytułem darowizny nabyte w drodze dziedziczenia mieszkanie na rzecz córki przed upływem terminu o którym mowa w art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, utraci prawo do ulgi określonej w art. 16 ust. 1 tej ustawy, niezależnie od okoliczności, czy w dalszym ciągu będzie w przedmiotowym mieszkaniu zamieszkiwać będąc zameldowaną

Interpretacja
06.11.2015 Podatki

Pokrywanie kosztów oddelegowania, tj. wynajmu mieszkania, miejsca parkingowego oraz dostępu do internetu przez Spółkę polską nie powoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na terytorium Polski.

Interpretacja
04.11.2015 Podatki

Należało z urzędu, dokonać zmiany pisemnej interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego w imieniu Ministra Finansów, gdyż uznanie przez ten organ, m. in. że Przychodem Wnioskodawczyni z tytułu zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie wartość rynkowa tej nieruchomości, którą należy określić na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub

Interpretacja
08.10.2015 Podatki

W zakresie skutków podatkowych w związku ze zbyciem nieruchomości (lokalu mieszkalnego) w drodze umowy dożywocia.

Interpretacja
02.10.2015 Podatki

Czy w przypadku przeniesienia własności lokalu nabytego przez Wnioskodawczynię w dniu 27 września 2013 r. na córkę w drodze umowy dożywocia przed upływem 5 lat od daty jego nabycia zostanie naliczony podatek dochodowy, jeżeli Wnioskodawczyni jako osoba zbywająca będzie mieszkać w przedmiotowym lokalu na podstawie służebności lokalu?

Interpretacja
02.10.2015 Podatki

1. Czy zbycie mieszkania w drodze umowy dożywocia zawartej przed upływem 5 lat od daty nabycia powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych? 2. Czy jest to odpłatne zbycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? 3. Czy w przypadku, kiedy nie uzyskała Wnioskodawczyni przychodu w związku z umową dożywocia a jedynie nieodpłatnie

Interpretacja
02.10.2015 Podatki

Czy zbycie lokalu mieszkalnego w drodze umowy dożywocia przed upływem 5 lat od wykupu, podlega obowiązkowi zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego?

Interpretacja
01.10.2015 Podatki

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie.

Interpretacja
01.10.2015 Podatki

Czy zbycie prawa, (które zostało nabyte w 2010 r.) w roku 2011 na podstawie umowy o dożywocie spowoduje obowiązek zapłacenia podatku od osób fizycznych w związku ze zbyciem dokonanym przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie rzeczy?

Interpretacja
28.08.2015 Podatki

Czy w związku z przeniesieniem własności nieruchomości na rzecz syna w drodze umowy o dożywocie (w zamian za dożywocie) istnieje obowiązek zapłacenia podatku od przychodu uzyskanego z tytułu tej umowy?

Interpretacja
27.08.2015 Podatki

1. Czy sprzedając lokal mieszkalny otrzymany w 2014 r. w drodze darowizny, przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego od jego nabycia i przeznaczając uzyskany przychód w całości na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2006 r. na zakup domu, w którym obecnie zamieszkuje Wnioskodawczyni będzie zobowiązana odprowadzić podatek od dochodu? 2. Czy przeznaczając całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży

Interpretacja
13.07.2015 Podatki

Wnioskodawczyni, zarówno po rozszerzeniu wspólności majątkowej małżeńskiej, czy też po ustanowieniu wspólności majątkowej i dokonaniu darowizny z majątku osobistego na majątek wspólny lub po dokonaniu darowizny 1/2 części budynku na rzecz swojego męża, dokona zbycia udziału w nabytej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym w rozumieniu analizowanej regulacji art. 16 ustawy o podatku od spadków

Interpretacja
24.06.2015 Podatki

Do nabycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawcę nie doszło z chwilą zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży tego lokalu, ani w chwili jego odbioru (zamieszkania w nim), lecz z chwilą zawarcia w formie aktu notarialnego ostatecznej umowy rozporządzającej - umowy sprzedaży przenoszącej własność nieruchomości.

Poprzednia Następna