Wnioskodawczyni nabyła w drodze dziedziczenia prawa majątkowe w postaci roszczenia o spłatę przez spółkę cywilną udziału zmarłego męża. Nabycie tego roszczenia podlega opodatkowaniu PSD. To ono wchodzi do masy spadkowej, jako istniejące na dzień śmierci spadkodawcy i podlega opodatkowaniu PSD. Wypłacona kwota spłaty konkretyzuje (określa) natomiast wartość nabytych tytułem dziedziczenia praw majątkowych
Do masy spadkowej wchodzi roszczenie o wypłatę udziałów. Wypłata nie podlega PSD - jest to realizacja roszczenia. PSD nie podlega również to co wynika ze wspólnoty małżeńskiej.
Spadek - zdarzenie przyszłe. Do masy spadkowej wchodzi roszczenie o wypłatę sumy z umorzenia udziałów. Sama realizacja roszczenia (wypłata świadczenia) nie wchodzi bowiem do masy spadkowej.
Koszty uzyskania przychodu ze zbycia udziałów w spółce, których własność zostanie przypisana Zainteresowanym w wyniku ustalenia składników masy spadkowej i częściowego działu spadku (art. 23 ust. 1 pkt 38, art. 22 ust. 1m updof).
Brak obowiązku zapłaty podatku dochodowego, ponieważ minął okres 5-ciu lat od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę; brak obowiązku zapłaty podatku dochodowego, gdyż minął okres 6-ciu miesięcy od nabycia rzeczy ruchomych przez męża - spadkodawcę; rolnik ryczałtowy opłacający podatek rolny nie jest zobligowanym przy sprzedaży płodów rolnych do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Czy uzyskanie przez sędziego oprocentowanej pożyczki z Sądu Apelacyjnego rodzi po stronie pożyczkobiorcy obowiązek podatkowy zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych, czy też obowiązek podatkowy nie powstaje (w szczególności w oparciu o art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych)?
Czy przejęcie przez wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością własności udziałów w spółce po zmarłym wspólniku na mocy postanowień umowy spółki i złożonego oświadczenia o skorzystaniu z prawa przejęcia udziałów wraz z zapłatą na rzecz spadkobierców ekwiwalentu pieniężnego za przejęte udziały podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
zaliczenia wydatków z tytułu wynagrodzenia pośrednika przy sprzedaży nieruchomości do kosztów uzyskania przychodów
Ugoda o zwrot nakładów na nieruchomość wynikających z roszczenia wchodzącego w skład masy spadkowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako czynność niewymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych
Nabycie przez Wnioskodawcę w drodze dziedziczenia roszczenia o wypłatę przypadającej dla niego równowartości pieniężnej wartości udziału zmarłego wspólnika jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, skoro jak wynika z treści wniosku Wnioskodawca dokonał zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych, w którym wykazał nabycie
Czy kwota otrzymana tytułem spłaty w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy kwota otrzymana tytułem spłaty w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
1. Czy z tytułu przekazania całości swego udziału w nieruchomości na rzecz B M za kwotę 70.000 zł Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (bowiem należy traktować taką czynność jako odpłatne zbycie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), czy też zgodnie z zapisem art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy jest to przychód
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego działu spadku.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego działu spadku.
Czy otrzymana kwota powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też należy do masy spadkowej, w związku z czym podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?
Czy w części przypadającej na zbycie nieruchomości nabytej w drodze działu spadku wystąpi podatek dochodowy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a), z uwagi na zbycie tej części nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie odpisów amortyzacyjnych.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie działalności gospodarczej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
1. Czy terminem nabycia całej nieruchomości przez Panią, będącej skutkiem dziedziczenia jest data 11 lutego 1989 r. oraz 14 czerwca 2002 r.? 2. Czy sprzedaż 14 listopada 2011 r. części nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?