Dotyczy ustalenia, czy Spółka na podstawie stanu faktycznego jest uprawniona do zastosowania stawki 9% podatku dochodowego od osób prawnych.
Kalendarium wydarzeń październik 2023 r. Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy wskazującego, że uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego czy biblioteki w placówce, która zasadniczo jest nastawiona na handel, aby prowadzić działalność handlową w niedziele, stanowi obejście prawa. W wyroku z 13 września 2023 r. (sygn. akt III KK 155/23) Sąd Najwyższy wskazał, że zorganizowanie
Czy Wnioskodawca będzie kwalifikował przychody ze sprzedaży wina jako przychody z innych źródeł. Czy Wnioskodawca może zaliczyć wydatki związane z uprawą winorośli do kosztów uzyskania przychodów. Czy Wnioskodawca może zaliczyć wydatki związane z produkcją wina do kosztów uzyskania przychodów. Którą stawkę podatku zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie płacił Wnioskodawca
Prawo do korzystania z metody kasowej i składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne.
Zastosowanie właściwej stawki podatku w sytuacji umorzenia dobrowolnego udziałów podczas opodatkowania CIT estońskim.
kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.
W zakresie ustalenia czy Wnioskodawca ma prawo do opodatkowania swoich dochodów za 2021 r. według stawki 9% CIT, jeśli bez uwzględnienia kwoty umorzonej dotacji jego przychody nie przekroczą 2 mln euro netto.
Dotyczy ustalenia, czy : - Spółka, która powstanie w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, będzie mogła skorzystać ze stawki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, tzw. estońskim CIT w wysokości 10% podstawy opodatkowania; - wynagrodzenie otrzymywane przez Wspólników od Spółki z tytułu wykonywanych na rzecz tej spółki usług będzie miało charakter ukrytego zysku i podlegać opodatkowaniu w ramach
w zakresie ustalenia momentu utraty przez Wnioskodawcę prawa do obliczania zaliczki wg stawki 9%, skutków utraty statusu "małego podatnika" w trakcie roku i możliwości stosowania dwóch stawek podatkowych.
Wystawienie faktury w dniu lub po wykonaniu usługi jednak przed powstaniem obowiązku podatkowego, czyli w terminie zgodnym z art. 106i ust. 1 nie wyłącza zastosowania przepisu art. 31a ust. 1 i 2 ustawy dotyczącego przeliczania podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej, przepisy te w przedmiotowej sprawie nie są brane pod uwagę ponieważ faktury wystawiane przez Wnioskodawcę zawierają już kwoty
Określenie limitu małego podatnika przy prowadzeniu działalności polegającej na pośrednictwie w sprzedaży usług turystycznych.
w zakresie ustalenia czy przychód z tytułu umorzenia odsetek od kredytu powinien być uwzględniany przy ustalaniu wartości przychodu ze sprzedaży, decydującego o statucie małego podatnika dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.
Moment powstania przychodu z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych oraz określenie czy do wartości przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych nie wlicza się zaliczek, w celu weryfikacji posiadania przez Wnioskodawcę statusu małego podatnika, w sytuacji gdy nie dojdzie do zawarcia aktu notarialnego oraz nie zostanie wystawiona faktura VAT końcowa.
brak wliczenia do przychodów ze sprzedaży przychodów z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych w celu umorzenia
ustalenie wartości przychodu ze sprzedaży, która decyduje o statusie małego podatnika
w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy od podwykonawców będących małymi podatnikami rozliczającymi się metoda kasową
Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu zakupu usług budowlanych od tzw. małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, kiedy to zastosowanie ma tzw. odwrotne obciążenie.
w zakresie ustalenia czy Spółka prawidłowo rozpoznała moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu opisanej transakcji dotyczącej zakupu usług budowlanych od tzw. małego podatnika, rozliczającego się metodą kasową dla której to transakcji ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia oraz czy obowiązek podatkowy u nabywcy usługi budowlanej od podwykonawcy powstanie na zasadzie opisanej w art.
Podatek od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia usług budowlanych wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy od podwykonawców będących małymi podatnikami, rozliczających się metodą kasową.
Czy Wnioskodawca, będący małym przedsiębiorcą, mógł skorzystać z odliczenia 20% kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 7 pkt 2 lit. a ustawy CIT (w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2016 r.) oraz będzie mógł korzystać z odliczenia 50% kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 7 pkt 1 ustawy CIT?
Podatek od towarów i usług w zakresie: opodatkowania odszkodowania w stawce podstawowej VAT; określenia, czy przewidziane w Ugodzie usługi świadczone przez Spółkę na rzecz C mają charakter usług, dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń w rozumieniu art. 19a ust. 3 ustawy; momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu