Konsekwencje podatkowe wniesienia w drodze aportu Infrastruktury do Spółki.
Skoro podstawę prawną opisanych umów będzie stanowił art. 49 Kodeksu cywilnego, to stwierdzić należy, że umowy takie jako niewymienione w zamkniętym katalogu czynności cywilnoprawnych, określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie będą podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.
Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.
Prawo do odliczenia podatku VAT w całości od wydatków poniesionych na budowę sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, powstałych w ramach zadań.
Opodatkowanie odpłatnych usług dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
Brak opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego udostępnienia Spółce infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Zwolnienie od podatku VAT wniesienia przez Gminę aportem w zamian za udziały infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
Uznanie odpłatnej dzierżawy Infrastruktury kanalizacyjnej na rzecz Spółki za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystającą ze zwolnienia od podatku VAT oraz prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków inwestycyjnych.
Gminie będzie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od Inwestycji, która będzie oddana w dzierżawę do podmiotu trzeciego.
Wskazane wydatki będą uprawniały do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.