Ustalenie czy okres przed podpisaniem umowy dożywocia może być wliczany do 5-letniego okresu o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odpłatne zbycie nieruchomości otrzymanej w wyniku cofnięcia umowy dożywocia i powrotnego przejścia własności.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym nabytego w drodze dożywocia.
Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot podatku.
Umowa o dożywocie nie została wymieniona w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn – jeżeli w jej ramach zostały ustanowione nieodpłatne użytkowanie lub służebności, które zostały wymienione w katalogu tytułów objętych tym podatkiem – to jako integralna część umowy o dożywocie, tytuły te również nie podlegają opodatkowaniu podatkiem.
Skutki zawarcia umowy o dożywocie po stronie nabywcy nieruchomości.
Sprzedaż nieruchomości w drodze umowy dożywocia – z uwagi na upływ okresu 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy – nie będzie podlegać opodatkowaniu, tj. nie będzie stanowić źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych (wspólność małżeńska, rozszerzenie wspólności majątkowej, dział spadku po mężu).
Skutki podatkowe zbycia udziału w nieruchomości w drodze umowy dożywocia.
Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot podatku z art. 11 ustawy o pcc.
Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie kosztów uzyskania przychodu.
Wydatki poniesione na rzecz dożywotników do czasu zbycia tego lokalu oraz związanych z nabyciem lokalu mieszkalnego, jako koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży tego lokalu.
brak opodatkowania podatkiem VAT umowy dożywotniego użytkowania i pobierania pożytków
dochodem Wnioskodawczyni z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, podlegającego opodatkowaniu 19% podatkiem na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z tego zbycia a kosztami uzyskania tego przychodu.
Czy zawarcie takiej umowy będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
przekazanie mieszkania na w umowie dożywocia będzie skutkować zbyciem własności tego mieszkania. To oznacza, że nie zostaną zachowane warunki do ulgi mieszkaniowej.
Czy zawarcie takiej umowy będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
W przypadku rozwiązania umowy dożywocia na dożywotnika zostaje ponownie przeniesiona własność nieruchomości. Sama czynność rozwiązania umowy dożywocia nie ma jednak charakteru odpłatnego zbycia po stronie Wnioskodawczyni przenoszącej własność nieruchomości na dożywotnika. Po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie zatem przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.