1) Czy Opłata Programowa należna Bankowi od Spółki za świadczenie przez Bank Usługi, stanowi zyski przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 7 ust. 1 Umowy Polsko-Austriackiej i w konsekwencji nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce, którego podatnikiem byłby Bank, a płatnikiem Spółka? 2) Czy płatności otrzymane przez Spółkę od Dłużników z tytułu spłaty Wierzytelności,
Możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku w odniesieniu do umorzonego zadłużenia kredytowego i skutków podatkowych kwoty zwróconej przez bank.
Czy wykorzystywanie serwerów i znajdującego się na nich oprogramowania (tj. programu X 1.0) do prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę w sposób opisany w stanie faktycznym powoduje powstanie zakładu podatkowego Wnioskodawcy w Polsce, tj. na gruncie art. 5 UPO?
1. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany, działając w charakterze płatnika, do poboru i wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych ciążącego na Wspólniku na skutek połączenia Spółki Przejmowanej z Wnioskodawcą? 2. Czy po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na skutek połączenia Spółki Przejmowanej z Wnioskodawcą?
Ustalenie rezydencji podatkowej, dochody osiągane z pracy wykonywanej w Austrii nie podlegały opodatkowaniu w Polsce.
Skoro od ponad 5 lat mieszka i pracuje Pani w Austrii, gdzie posiada Pani centrum interesów życiowych, a w Polsce przebywa Pani w ciągu roku ok. 45 dni, to dochody uzyskane ze sprzedaży wskazanych we wniosku towarów, która nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej, podlegają opodatkowaniu stosownie do art. 13 ust. 5 Konwencji polsko-austriackiej, tj. tylko w Pani miejscu zamieszkania czyli
Państwo jako rezydent Austrii posiadają od lipca 2022 r. zakład podatkowy na terytorium Polski, w rozumieniu art. 5 Umowy polsko-austriackiej oraz art. 4a ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym dochód uzyskany przez Spółkę na terytorium Polski za pośrednictwem zakładu będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 2 i ust. 3 pkt 1 ww. ustawy o CIT.
Czy Spółka jest zobowiązana do pobierania podatku u źródła od wynagrodzeń płaconych podmiotom, o których mowa w art. 3 ust. 2 Ustawy o CIT z tytułu korzystania z opisanych w stanie faktycznym urządzeń?
Czy działalność Wnioskodawcy przedstawiona w opisanym zdarzeniu przyszłym prowadzi do powstania zakładu zagranicznego Wnioskodawcy na terytorium Polski w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o CIT i art. 5 UPO PL-AU?
Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z pracy wykonywanej na terytorium Austrii.
W zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce i opodatkowania dochodów zagranicznych.
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Spółka nie będzie posiadała w Polsce zakładu dla celów CIT, o którym mowa w art. 4a pkt 11 ustawy o CIT, a w związku z tym Spółka nie będzie osiągała dochodów na terytorium Polski i w konsekwencji na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w CIT w Polsce na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 1 w zw. z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT?
Prawo do zwolnienia dochodu ze sprzedaży zbytej w dniu 16 lipca 2020 r. nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku nabycia w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych lokalu mieszkalnego w Austrii za cenę nie niższą niż 294.000 zł w okresie do 31 grudnia 2023 r.?
Obowiązki Spółki jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wypłatą należności z tytułu usług prawnych świadczonych przez Prawnika (rezydenta podatkowego Austrii).
Kwestia zwolnienia z opodatkowania w przypadku wypłaty dywidend (ewentualnie zaliczek) na rzecz austriackiego udziałowca działającego w formie Fundacji, dochód (przychód) Fundacji, oraz czy ww. dochód (przychód) Fundacji powinien być on opodatkowany w wysokości ograniczonej treścią przepisu zawartego w art. 10 ust. 2 lit. a polsko-austriackiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Przedmiotowe Fundacje nie stanowią, jak słusznie twierdzi Wnioskodawca zagranicznych spółek kontrolowanych dla Wnioskodawcy, jako Beneficjanta tych Fundacji, bowiem aby można było mówić o zagranicznej spółce kontrolowanej, spółka ta musi w pierwszej kolejności spełniać definicję zagranicznej spółki, z czym w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia.
Czy Zainteresowani mają obowiązek złożenia deklaracji SD-3 od nabytego spadku, a w konsekwencji uiszczenia podatku od nabytego spadku, w związku z tym, że Polska ma podpisaną umowę z Austrią o unikaniu podwójnego opodatkowania? Czy w sytuacji, gdy w 2008 r. zniesiono w Austrii podatek od spadku, Zainteresowani mają go zapłacić w Polsce?
Czy Wnioskodawca, działając jako płatnik, o którym mowa w art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p., powinien uwzględniać opisany powyżej: (1) niemiecki certyfikat rezydencji swojego kontrahenta, w którego treści wydający go urząd zaznaczył tiret jest rezydentem Republiki Federalnej Niemiec, (2) austriacki certyfikat rezydencji swojego kontrahenta - (w odniesieniu do płatności dokonanych na rzecz tych kontrahentów