Interpretacja
23.06.2023 Podatki

W zakresie ustalenia, czy w opisanym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka skutecznie dokonała zmiany roku podatkowego/obrotowego, a pierwszy po zmianie rok podatkowy trwa od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2024 r., a kolejne lata podatkowe będą obejmować okresy od 1 lipca do 30 czerwca.

Interpretacja
08.02.2023 Podatki

Okres posiadania udziałów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w wyniku zawiązania spółki lub w podwyższonym kapitale zakładowym w sp. z o.o., prostej spółce akcyjnej czy spółce akcyjnej, należy liczyć od momentu objęcia udziałów (akcji), a nie od momentu ujawnienia tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Interpretacja
18.01.2023 Podatki

Dotyczy ustalenia, czy w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym, wartość niespłaconych i nieprzedawnionych Zobowiązań na dzień wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców będzie stanowić dla Spółki i Wspólników przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w szczególności przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lub art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o PDOP

Interpretacja
05.12.2022 Podatki

Czy wartość niespłaconych zobowiązań wynikających z umowy pożyczki wobec udziałowca, pozostających u Wnioskodawcy na dzień zakończenia likwidacji i wykreślenia Jego spółki z rejestru przedsiębiorców będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód podatkowy, powodujący powstanie obowiązku w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Interpretacja
16.09.2022 Podatki

Dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty tzw. minimalnego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 24ca ustawy o CIT za rok podatkowy 2022, biorąc pod uwagę, że wspólnicy inni niż osoby fizyczne wystąpili ze spółki z dniem 29 grudnia 2021 r., lecz zmiany te zostaną zarejestrowane przez Krajowy Rejestr Sądowy dopiero w 2022 roku.

Artykuł nieaktualny

Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 kwietnia do 4 maja 2022 r. Minister Rolnictwa planuje przedłużyć termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego o dwa tygodnie (do 31 maja). Przedłużony zostanie też termin zgłaszania zmian we wnioskach.

Artykuł aktualny

Od 1 lipca 2021 r. do obrotu gospodarczego i postępowań administracyjnych oraz sądowych zostanie wprowadzony nowy rodzaj korespondencji elektronicznej, czyli e-doręczenia. Doręczenie pisma z wykorzystaniem adresu do e-doręczeń będzie wywierać skutek prawny równoważny z tradycyjnym doręczeniem korespondencji w formie pisemnej. Z czasem e-doręczenia mają stać się dominującą formą wymiany pism. Na wprowadzenie

Interpretacja
12.02.2021 Podatki

Ustalenie czy wartość niespłaconych i nieprzedawnionych zobowiązań (kapitału pożyczki, naliczonych odsetek oraz zobowiązań handlowych), które pozostaną w spółce na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców będą stanowić dla spółki przychód podatkowych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja
18.11.2019 Podatki

Ustalenie czy w przypadku rozwiązania i wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorstw Krajowego Rejestru Sądowego, skutkującego wygaśnięciem zobowiązań Spółki istniejących na dzień wykreślenia z rejestru przedsiębiorstw, wartość tych zobowiązań stanowić będzie przychód podatkowy Wnioskodawcy.

Artykuł

W spółkach kapitałowych zdarza się, że wspólnik (osoba fizyczna) po udzieleniu spółce oprocentowanej pożyczki decyduje, że nie chce zwrotu pożyczki i należnych odsetek, a przysługującą mu z tego tytułu wierzytelność chce zamienić na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. W takim przypadku niezbędne jest zawarcie umowy kompensacyjnej i podjęcie przez wspólników uchwały w sprawie konwersji wierzytelności

Artykuł

Od 1 października 2018 r. obowiązuje wymóg sporządzania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej przez wszystkie podmioty stosujące ustawę o rachunkowości. Elektronizacja sporządzania sprawozdań finansowych jest połączona jednocześnie z obowiązkami składania tych sprawozdań do Krajowego Rejestru Sądowego nie tylko w formie elektronicznej, ale również według udostępnionej przez Ministerstwo Finansów

Porada
30.06.2018 Obrót gospodarczy

Od 1 stycznia 2012 r. umowa spółki z o.o. będzie mogła być również zawarta z wykorzystaniem formularza udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Sąd rejestrowy będzie miał jednodniowy termin na rozpoznanie wniosku o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością utworzonej z wykorzystaniem tego formularza. Takie m.in. zmiany przewiduje ustawa z 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych

Artykuł
18.12.2017 Rachunkowość firm

Jednostki, które jako rok obrotowy wybrały rok kalendarzowy, po sporządzeniu sprawozdania finansowego mają obowiązek składać je do rejestru sądowego, urzędu skarbowego oraz w niektórych przypadkach publikować w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Poniżej przedstawiamy, kiedy i jakie dokumenty złożyć w poszczególnych instytucjach.

Interpretacja
02.03.2016 Podatki

Od jakiej daty Wnioskodawca powinien obliczać swój dochód z tytułu udziału w spółce oraz wpłacać zaliczki na podatek dochodowy? Czy powinna być to data przyjętej uchwały, tj. dzień 24 kwietnia 2015 r., czy też data zarejestrowania zmian tej umowy w Krajowy Rejestrze Sądowym, tj. dzień 4 września 2015 r.?

Porada
17.03.2015 Podatki

Od 1 stycznia 2015 r. niezłożenie sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym w terminie jest wykroczeniem skarbowym zagrożonym karą grzywny od 175 zł do 35 000 zł. Podatnicy powinni więc dochować staranności w wypełnianiu tego obowiązku, jeżeli chcą uniknąć kary. Nadal podatnicy powinni też pamiętać o przekazywaniu sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego. Za niezłożenie sprawozdania

Interpretacja
24.06.2014 Podatki

Od jakiej daty Wnioskodawca powinien obliczać zysk i dochód z udziałów w spółce jawnej oraz zaliczki na podatek dochodowy? Czy powinna to być data podpisania umowy spółki jawnej (5 lipca 2013 r.), czy też data zarejestrowania zmian tej umowy w Krajowym Rejestrze Sądowym (18 września 2013 r.)?

Interpretacja
20.06.2013 Podatki

Moment zmiany składu osobowego spółki jawnej oraz przychodów z tytułu udziału w zyskach tej spółki.

Interpretacja
23.05.2013 Podatki

Czy pierwszy po zmianie rok podatkowy Spółki będzie trwał od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2014 r., a więc dwadzieścia jeden kolejnych miesięcy kalendarzowych?

Porada

Czy obowiązkowe jest umieszczanie na umowie o pracę, umowie zlecenia czy świadectwie pracy informacji o organie rejestrującym firmę, jej numerze KRS i wysokości kapitału zakładowego? Nadmieniam, że chodzi o spółkę z o.o.

Interpretacja
25.06.2008 Podatki

Czy nabyte przez Spółkę na podstawie umowy sprzedaży lub w postaci wkładu niepieniężnego prawa ochronne do znaków towarowych za granicą są wartościami niematerialnymi i prawnymi w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?Czy Spółka może wprowadzić ww. prawa ochronne do znaków towarowych za granicą do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych już w momencie zawarcia

Interpretacja
03.03.2008 Podatki

Czy poniesienie kosztów związanych ze zmianą umowy Spółki jawnej, w wyniku wnoszenia do niej wkładów przez wspólników (podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty sądowe), stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki jawnej, a w konsekwencji zgodnie z udziałami są kosztami uzyskania przychodów wspólników Spółki?

Poprzednia Następna