Z pracownikami młodocianymi w wieku od 15 do 18 lat można zawrzeć umowę o pracę na wykonywanie prac lekkich. Młodocianych można zatrudnić na stałe, sezonowo albo dorywczo, uwzględniając w każdym przypadku wymagania zawarte w Kodeksie pracy dotyczące zawierania umów z takimi pracownikami. Znacznie mniej warunków do spełnienia jest przy zawieraniu z młodocianymi umów cywilnoprawnych.
Czy profilaktyczne badania lekarskie pracowników i zleceniobiorców stanowią podstawę wymiaru składek
Poniesione przez pracodawcę koszty profilaktycznych badań lekarskich z zakresu medycyny pracy wynikają z jego obowiązków i nie stanowią dla pracownika podstawy wymiaru składek ZUS. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zleceniobiorców. Jeśli zleceniodawca skieruje zleceniobiorcę na badania, to ich koszt będzie stanowił dla zleceniobiorcy przychód podlegający oskładkowaniu.
Zatrudniamy zleceniobiorców. Od każdej z tych osób wymagamy zaświadczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania czynności wynikających z umowy (w ramach badań wstępnych). Zleceniobiorcy przeprowadzają badania na swój koszt, a następnie zwracamy im ten wydatek na podstawie przedłożonej przez nich faktury. Założyliśmy, że koszt badań nie powinien przekraczać 60 zł i do tej wysokości dokonujemy zwrotu
Żona pracownika korzysta z urlopu rodzicielskiego. Zachorowała i co najmniej przez kilka tygodni nie będzie mogła opiekować się dzieckiem. Czy nasz pracownik może na ten czas przejąć urlop rodzicielski?
Długoletni pracownik naszej firmy dostał skierowanie na badania okresowe. Podczas tych badań lekarz uznał, że trzeba przeprowadzić badania specjalistyczne. Bez tych badań nie może bowiem wydać żadnego orzeczenia (ani o zdolności, ani o niezdolności do pracy). Na zlecone badania do specjalisty pracownik musi czekać 2 miesiące, ponieważ wszystkie terminy są już zajęte. Jak potraktować tak długą nieobecność
Świadczymy m.in. usługi w zakresie wykonywania okresowych badań lekarskich dla pracowników. Wiemy, że zmieniły się przepisy ustawy o VAT w tym zakresie. Czy w związku z tym po 1 stycznia 2011 r. w dalszym ciągu możemy korzystać ze zwolnienia, czy powinniśmy objąć je podatkiem - jeśli tak, to w jakiej stawce?