Porady i artykuły

Artykuł nieaktualny

Kalendarium wydarzeń październik 2023 r. Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy wskazującego, że uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego czy biblioteki w placówce, która zasadniczo jest nastawiona na handel, aby prowadzić działalność handlową w niedziele, stanowi obejście prawa. W wyroku z 13 września 2023 r. (sygn. akt III KK 155/23) Sąd Najwyższy wskazał, że zorganizowanie

Artykuł aktualny
07.09.2022 Kadry i płace

Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. W takim przypadku pracodawca powinien zapewnić mu możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego i zwolnić go z całości lub z części dnia pracy, aby mógł uczestniczyć w zajęciach.

Artykuł nieaktualny
02.07.2021 Kadry i płace

Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Jeżeli pracodawca skieruje pracownika na naukę lub wyrazi zgodę na dokształcanie podjęte z inicjatywy zatrudnionego, powinien zapewnić mu możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego i zwolnić z całości lub części dnia pracy, żeby pracownik mógł uczestniczyć w zajęciach.

Artykuł
21.03.2019 Kadry i płace

Pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy dla każdego pracownika. Może ją obecnie prowadzić zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Nie ma też przeszkód, żeby część dokumentacji prowadzić w formie papierowej, a resztę w formie elektronicznej.

Artykuł
14.09.2018 Kadry i płace

Pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika zasiadającego w komisji wyborczej w wyborach samorządowych. Takiemu pracownikowi przysługuje 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy. Za ten czas nie przysługuje mu jednak wynagrodzenie od pracodawcy.

Artykuł

Ustanowienie zarządu sukcesyjnego przez pracodawcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą nie spowoduje wygaśnięcia umów o pracę z dniem jego śmierci. Taki efekt wystąpi tylko wtedy, gdy w czasie wykonywania zarządu pracownicy zmarłego nie zostaną przejęci przez nowego pracodawcę. Takie zmiany w zakresie wygasania stosunków pracy wprowadza ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem

Artykuł
12.07.2018 Kadry i płace

Możliwość tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich przez osoby świadczące pracę na podstawie umów o dzieło, zlecenia czy w ramach tzw. samozatrudnienia to najważniejsza zmiana, jaką uchwalono w zakresie tworzenia i funkcjonowania organizacji związkowych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Porada
12.03.2013 Kadry i płace

Między stażystą z urzędu pracy a pracodawcą nie dochodzi do zawarcia umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługuje jednak część uprawnień, jakie mają pracownicy. Pracodawcy muszą im zapewnić np. niektóre świadczenia wynikające z przepisów bhp czy płatne dni wolne.

Porada
22.07.2011

Jeden z moich pracowników został niedawno ławnikiem. Czy jako pracodawca mam obowiązek wypłacać mu wynagrodzenie za czas, kiedy będzie przebywał w sądzie pełniąc swoją funkcję?

Porada
13.09.2004 Kadry i płace

Nowe przepisy dotyczące staży wprowadziły prawo do dni wolnych dla stażystów. Poza 2 stażystami przyjętymi od 1 lipca br. zatrudniam także 1 stażystę od 1 lutego br., czyli rozpoczął on staż na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Czy jemu również przysługują dni wolne? Jak udzielać takich dni?