związki zawodowe
W trakcie aktualizacji
07.08.2023 Ubezpieczenia

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie zmiany, które przewidują m.in. uchylenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych, nowe warunki przyznawania prawa do rekompensaty za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ponadto nie będzie można uwzględniać dodatku za szczególne warunki pracy w kwocie minimalnego wynagrodzenia

W trakcie aktualizacji
20.03.2023 Kadry i płace

Praca zdalna to praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą (w tym pod adresem zamieszkania pracownika). Powinna być świadczona przy użyciu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Pracodawca może ją wprowadzić na cztery sposoby. Dwa pierwsze to akty prawa zakładowego, czyli porozumienie ze stroną związkową lub

W trakcie aktualizacji
14.06.2022 Kadry i płace

Dynamicznie zmieniające się uwarunkowania gospodarcze związane najpierw z pandemią COVID-19, później z wojną na Ukrainie i w konsekwencji ze spodziewanym spowolnieniem gospodarczym stawiają przed wieloma pracodawcami wyzwania związane z ograniczaniem kosztów wynagrodzeń. Związki zawodowe zwykle są przeciwne takim zmianom. Dlatego pracodawcy zobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania mają obawy

Artykuł

Epidemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na kondycję finansową znacznej części polskich pracodawców. Mimo to wiele podmiotów zatrudniających nadal oferuje swoim pracownikom świadczenia (bonusy) pozapłacowe. Spora część tych świadczeń ma na celu przede wszystkim zadbać o stan zdrowia pracowników oraz zminimalizować ryzyko transmisji koronawirusa na terenie zakładu pracy. W konsekwencji zniwelowanie niepożądanych

Artykuł

W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.

Artykuł
11.10.2018 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2019 r. osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne, o pracę nakładczą i samozatrudnieni będą korzystać ze szczególnych gwarancji zatrudnienia, jeżeli zostaną umieszczeni na liście chronionych działaczy związkowych. Jeśli pracodawca naruszy ich prawa w tym zakresie, będzie musiał wypłacić im rekompensatę pieniężną.

Artykuł
12.07.2018 Kadry i płace

Możliwość tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich przez osoby świadczące pracę na podstawie umów o dzieło, zlecenia czy w ramach tzw. samozatrudnienia to najważniejsza zmiana, jaką uchwalono w zakresie tworzenia i funkcjonowania organizacji związkowych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Artykuł
05.04.2018 Kadry i płace

Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.

Artykuł

Osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnieni mają prawo do tworzenia związków zawodowych oraz przystępowania do nich. Dotychczas prawo to przysługiwało jedynie pracownikom. Takie ograniczenie zakresu prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych zostało zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt K 1/13).

Porada
29.07.2014 Kadry i płace

Wchodzimy w spór zbiorowy z pracownikami. Mamy wątpliwości, kto w jego trakcie może reprezentować pracodawcę - czy może to być tylko ktoś z kierownictwa firmy, czy osoba całkowicie z zewnątrz. Związek zawodowy, który reprezentuje pracowników, domaga się, aby negocjacje prowadził ktoś z zarządu firmy, gdyż negocjator z zewnątrz nie ma zdolności decyzyjnej w zakresie wynagrodzeń.

Porada
12.10.2012 Kadry i płace

Niektórzy pracodawcy będący w trudnej sytuacji finansowej zamiast redukcji etatów mogą np. pozbawić pracowników dodatkowych składników wynagrodzenia wynikających z regulaminu wynagradzania. Takie zmiany należy wprowadzić przez zmianę regulaminu wynagradzania oraz dodatkowo przez zmianę umów o pracę w trybie wypowiedzenia zmieniającego albo za porozumieniem stron.

Porada
29.01.2005 Kadry i płace

Jesteśmy zakładem pracy prowadzącym działalność w zakresie wytwarzania środków farmaceutycznych. Chcielibyśmy w najbliższym czasie wprowadzić system przerywanego czasu pracy. Czy musimy uzyskać w tym celu zgodę działającej u nas zakładowej organizacji związkowej? Dodam, że istnieje u nas zakładowy układ zbiorowy pracy.