W sytuacji, gdy przekaże Pani swojemu wnukowi udział w lokalu mieszkalnym nabyty w ramach spadku po Pani mężu, nie utraci Pani z tego tytułu prawa do ulgi zawartej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli będzie w tym lokalu zamieszkiwać przez okres 5 lat, począwszy od okresu określonego w art. 16 ust. 2 pkt 5 lit. a) ww. ustawy; czyli w Pani przypadku – od dnia złożenia zeznania SD
Czy ulga z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn przysługuje w sytuacji, gdy środki finansowe pochodzące ze sprzedaży (przed upływem 5 lat od zamieszkania) odziedziczonego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, będącego przedmiotem ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zostaną w całości przeznaczone na wniesienie wkładu własnego do kredytu
Czy w przypadku przeznaczenia nabytych przez Wnioskodawcę środków ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego, którego budowę Wnioskodawca wykona z żoną (wspólnota ustawowa małżeńska), przysługuje Wnioskodawcy ulga określona w art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn?
Skutki podatkowe jakie sprzedaż mieszkania X może wywołać w odniesieniu do zwolnienia, z którego Wnioskodawca wcześniej skorzysta w związku ze sprzedażą mieszkania nabytego w spadku po rodzicach i przeznaczeniem środków z tej sprzedaży na nabycie mieszkania X.
Wnioskodawca zachowa prawo do ulgi mieszkaniowej przysługującej mu od udziału w nabytym w drodze spadku po babci zmarłej w 2001 r. lokalu mieszkalnym, jeżeli sprzeda ww. lokal w związku z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych a środki przeznaczy na spłatę kredytu zaciągniętego uprzednio na zakup domu.
Koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości. Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 updof.
Warunki zachowanie prawa do ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy.
Czy w związku z tym zakupiony przez Wnioskodawcę lokal na cele zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych i zamieszkanie w nim wraz z córką oraz późniejsze darowanie jej tego mieszkania, nie spowoduje utraty prawa do zwolnienia z podatku dochodowego przewidzianego w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
1. Czy w świetle obowiązujących przepisów, zgodnie z przedstawionymi powyżej faktami 10 letni okres należy liczyć od 31 grudnia 2004 r., aby możliwe było dokonanie sprzedaży lokalu bez konieczności zwrotu ulgi, która przysługiwała na budowę mieszkania z przeznaczeniem na wynajem? 2. Czy w przedmiotowej sprawie zbycie lokalu w 2015 r. spowoduje konieczność zwrotu ulgi, która przysługiwała na budowę
Skutki podatkowe darowizny nieruchomości na rzecz córki oraz skutki podatkowych jakie darowizna spowoduje w odniesieniu do ulgi mieszkaniowej, z której skorzystano w związku ze sprzedażą lokalu mieszkalnego czy wystąpi obowiązek uiszczenia podatku z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego w związku z dokonaną darowizną.
1. Czy w świetle obowiązujących przepisów, zgodnie z przedstawionym w niniejszej sprawie stanem faktycznym należy liczyć 10-letni okres od dnia 31 grudnia 2004 r., aby możliwe było dokonanie sprzedaży lokalu bez konieczności zwrotu ulgi, która przysługiwała na budowę mieszkania z przeznaczeniem na wynajem? 2. Czy w przedmiotowej sprawie zbycie lokalu w 2015 r. spowoduje konieczność zwrotu ulgi, która
Ulga podatkowa - art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Sprzedaż lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku.
Ulga podatkowa - art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Sprzedaż lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku.
Od kiedy, w świetle obowiązujących przepisów, należy liczyć 10-letni okres, aby mógł Pan dokonać sprzedaży lokalu bez konieczności zwrotu ulgi, która przysługiwała mu na budowę mieszkania z przeznaczeniem na wynajem?
Czy zbycie nieruchomości (z wyodrębnionymi lokalami) w formie darowizny na rzecz zstępnych przed upływem 5 lat od daty stwierdzenia nabycia spadku, przy założeniu, że spadkobierczynie nadal będą mieszkać na przedmiotowej nieruchomości, spowoduje utratę ulgi wynikającej z art. 16 ww. ustawy i spowoduje obowiązek zapłacenia podatku wraz z odsetkami?
Kiedy upłynie okres 10 lat, po którym wnioskodawca będzie mógł sprzedać ww. lokale bez utraty prawa do tzw. ulgi na wynajem?
Kiedy Wnioskodawca może dokonać sprzedaży ww. lokali mieszkalnych nie naruszając zasad udzielonej ulgi budowlanej, a co za tym idzie bez konieczności zwrotu uzyskanej ulgi budowlanej?
zakwalifikowanie środków pieniężnych otrzymanych od syndyka, jako zwrotu wydatków na zakup mieszkania
Stwierdzić należy, iż zbycie przez Wnioskodawcę nabytego w drodze darowizny lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat, a następnie przeznaczenie środków pieniężnych na spłatę hipotecznego kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup większego mieszkania, nie spełnia przesłanek do zachowania ulgi z art. 16 ww. ustawy.
Kiedy upływa okres, po którym Wnioskodawczyni może sprzedać ww. mieszkanie bez zwracania ulgi na wynajem?
Skutki podatkowe zniesienia współwłasności nieruchomości i ustanowienia odrębnej własności lokali w 2011r. a następnie sprzedaży lokalu w 2011r.
Czy przekazanie w drodze darowizny własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w spadku, synowi spowoduje utratę prawa do ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn w sytuacji, gdy darczyńca nie będzie nadal zamieszkiwał w tym lokalu?
Czy wnioskodawca może sprzedać mieszkanie w 2011r. bez konieczności zwrotu ulgi, która przysługiwała na budowę mieszkania z przeznaczeniem na wynajem?