Pożyczki udzielone przez Spółkę będą podlegały opodatkowaniu VAT i jednocześnie będą korzystać ze zwolnienia od tego podatku, to w sprawie zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania PCC, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy. Rodzaj waluty udzielonej pożyczki pozostaje bez wpływu na wydane rozstrzygnięcie.
Skutki podatkowe zawarcia umowy pożyczki. Umowę zawarły dwie spółki z o.o.
Zawarcie umów pożyczek, gdzie Spółka 1 udzieliła/udzieli pożyczki Spółce 2, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Przepis określający zwolnienie od podatku dotyczący udzielania pożyczek przez wspólnika spółce kapitałowej, nie może mieć zastosowania do umowy spółki komandytowo-akcyjnej i jej zmiany. W związku z tym w opisanej sytuacji nie ma zastosowania zwolnienie określone w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Skoro umowa pożyczki będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT, to w powyższej sprawie będzie miało zastosowanie wyłączenie (a nie jak Państwo twierdzą zwolnienie) określone w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC. W takim przypadku opisana umowa pożyczki będzie wyłączona z opodatkowania w PCC.
Ustalenie czy wypłata pożyczki na podstawie umowy zawartej sprzed okresu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek stanowi ukryty zysk.
Czy po stronie Fundacji rodzinnej, która będzie prowadziła działalność w postaci udzielania pożyczek innym podmiotom niż wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o FR powstanie dochód do opodatkowania stawką odpowiednio w wysokości 9% lub 19%.
Czy pożyczka udzielona spółce amerykańskiej przez jej wspólnika korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy?
Czy po stronie Fundacji rodzinnej, która będzie prowadziła działalność w postaci udzielania pożyczek innym podmiotom niż wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o FR powstanie dochód opodatkowany stawką odpowiednio w wysokości 9% lub 19%?
Skutki podatkowe otrzymania spłaty w walucie obcej kwoty kapitału pożyczki wraz z odsetkami, zaciągniętej w PLN i przewalutowanej na euro.
Skutki podatkowe umowy pożyczki zawartej przez wspólnika ze spółką.
Skutki podatkowe umowy pożyczki zawartej przez wspólnika ze spółką.
Możliwość zastosowania zwolnienia określonego w art. 9 pkt 10 lit. i) upcc w przypadku zawarcia umowy pożyczki przez prostą spółkę akcyjną ze swoim akcjonariuszem.
1. Czy w przypadku wyżej opisanej pożyczki, udzielonej podmiotowi powiązanemu zgodnie z zasadą ceny rynkowej i nie będącej świadczeniem wykonanym w związku z prawem do udziału w zysku, wypłata przez Spółkę W. kwoty pożyczki (kapitału) Spółce P. nie stanowi dla Spółki W. oraz dla Spółki P. ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i nie podlega w tych podmiotach opodatkowaniu ryczałtem
Skoro udzielenie pożyczek na Państwa – jako Pożyczkobiorcy – rzecz jest opodatkowane podatkiem VAT, to w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Przy czym, jeśli ta czynność, jak wskazują Państwo w pytaniu, będzie zwolniona z podatku VAT, to zawarte umowy pożyczek będą wyłączone z opodatkowania PCC na podstawie lit. b) ww. art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.
Skutki podatkowe zawarcia umowy pożyczki na nabycie udziałów u Sprzedającego.
Ulga mieszkaniowa w związku z przeznaczeniem dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania na spłatę pożyczki od syna.