Porady i artykuły

Artykuł aktualny

W związku z usuwaniem skutków powodzi, która miała miejsce na południu i zachodzie Polski we wrześniu 2024 r., pracownicy zyskali dodatkowe uprawnienia pracownicze, takie jak np. prawo do dodatkowych dni urlopu na żądanie czy 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Poszkodowani w wyniku powodzi pracodawcy mogą natomiast liczyć na wsparcie finansowe z budżetu państwa, np. w formie dofinansowania do

Artykuł aktualny
14.09.2023 Kadry i płace

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawcy powinni zadbać o wykonanie zaległych szkoleń bhp i badań profilaktycznych pracowników. Termin upłynie 28 grudnia 2023 r.

Artykuł
19.06.2020 Kadry i płace

Pandemia COVID-19 spowodowała konieczność zmian w zakresie bhp w zakładach pracy. Pracodawcy obecnie mają obowiązek zapewnienia pracownikom dodatkowych środków ochrony osobistej, np. rękawiczek, maseczek, przyłbic oraz środków higieny, np. środków do dezynfekcji, mydła. Konieczne jest także zorganizowanie pracy w sposób pozwalający na zachowanie dystansu społecznego i minimalizowanie ryzyka zakażeń

Artykuł

Coraz popularniejszym sposobem przemieszczania się staje się jazda na hulajnodze. Jak się okazuje korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. Ci ostatni nabywają hulajnogi nie tylko dla siebie, ale także dla swoich pracowników. W raporcie przedstawiamy jak rozliczać zakup hulajnóg na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wraz z ewidencją w pkpir i księgach rachunkowych

Artykuł
14.01.2019 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy, których rodzaj przeważającej działalności został zakwalifikowany do nie wyższej niż trzeciej kategorii ryzyka, mają mniej obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Nie muszą oni bowiem zapewniać szkoleń okresowych bhp pracownikom administracyjno-biurowym.

Artykuł
14.12.2018 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy są zwolnieni z przeprowadzania okresowych szkoleń bhp dla pracowników administracyjno-biurowych. Natomiast zadania służby bhp mogą wykonywać pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników, a nie, jak dotychczas, do 20 pracowników.

Porada
27.06.2018 Kadry i płace

Pracodawca w związku z wprowadzeniem nowego regulaminu organizacyjnego zmienił nazewnictwo kilku stanowisk pracy. Czy pracownik, któremu zmieniono stanowisko pracy wyłącznie w związku z modyfikacją jego nazwy, bez formalnej zmiany zakresu obowiązków, powinien ponownie przejść instruktaż stanowiskowy? Przechowywana w aktach osobowych karta szkolenia wstępnego z zakresu bhp zawiera wskazanie konkretnego

Porada
17.02.2017 Kadry i płace

Pracodawca polecił pracownikowi służby bhp przeprowadzenie szkolenia okresowego dla pracowników. Pracownik odmówił. Pracodawca rozważa nałożenie na niego kary porządkowej. Czy pracownik miał prawo odmówić przeprowadzenia okresowego szkolenia bhp? Jeśli tak, to czy istnieje możliwość zawarcia z pracownikiem służby bhp dodatkowej umowy w celu przeprowadzenia szkolenia okresowego dla pracowników?

Porada
02.01.2017 Kadry i płace

W styczniu 2017 r. chcemy zatrudnić kilku pracowników. Czy po zmianie przepisów w zakresie zawierania umów o pracę możemy podpisać umowę o pracę 9 stycznia 2017 r. z terminem zawarcia od 6 stycznia 2017 r. (święto Trzech Króli), skoro pracownik zostanie dopuszczony do pracy 9 stycznia 2017 r.? Czy umowę trzeba podpisać po przeprowadzeniu szkolenia bhp czy przed tym szkoleniem?

Porada
02.08.2016 Kadry i płace

Zatrudniam około 150 osób na różnych stanowiskach, od robotniczych do administracyjno-biurowych. Jeden z pracowników przyznał się, że jest nosicielem wirusa HIV. Czy powinienem wprowadzić jakąś szczególną procedurę bhp przy produkcji oraz w biurze w razie wypadku, aby nikt z moich pracowników się nie zaraził? Jeśli doszłoby do wypadku i zarażenia wirusem HIV innego pracownika, czy wówczas będę ponosił

Porada

Zatrudniam tylko osoby na podstawie umowy zlecenia. Nie jestem zatem pracodawcą. Czy jako zleceniodawca powinienem odbyć szkolenie bhp dla pracodawców?

Porada
02.03.2015 Kadry i płace

Zatrudniłem dwóch pracowników. Czy jeżeli posiadam okresowe szkolenie bhp dla pracodawców, mogę przeprowadzić instruktaż ogólny szkolenia wstępnego dla nowo zatrudnionego pracownika czy tylko instruktaż stanowiskowy?

Artykuł
12.09.2014 Kadry i płace

Pracodawca może zatrudnić tego samego pracownika na podstawie dwóch lub nawet kilku umów o pracę. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy pracownik wykonuje prace różnego rodzaju.

Porada
29.05.2013 Kadry i płace

Pracodawca musi przyjąć do pracy pracownika powracającego po urlopie wychowawczym. Taki pracownik powinien zostać zatrudniony na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na innym równorzędnym lub takim, na którym ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Porada
13.10.2005 Kadry i płace

Pracownik został skierowany na szkolenie bhp. Będzie się ono odbywało w innym miejscu niż jego miejsce pracy. Czy pracownikowi, który odbywa je w godzinach pracy, należy się zwrot kosztów za przejazd na miejsce szkolenia? Czy szkolenie to powinno być potraktowane jako delegacja?

Porada
29.03.2004 Kadry i płace

Mój zakład pracy zatrudnia 24 osoby. Pracodawca jednemu z pracowników powierzył obowiązki służby bhp (pracownik jest po szkoleniu uprawniającym do wykonywania obowiązków inspektora bhp). Czy pracownik ten może przeprowadzić szkolenie okresowe pracowników administracyjnych i na stanowiskach robotniczych? Jeśli tak, to czy w szkoleniu mogą uczestniczyć osoby spoza zakładu pracy?