Artykuł aktualny
07.06.2024 Podatki

Towary handlowe otrzymane w darowiźnie i przeznaczone do dalszej odsprzedaży należy wpisać w kolumnie 17 pkpir. Podatnik powinien je również ująć w remanencie początkowym oraz na koniec roku podatkowego w remanencie końcowym – jeśli nie zostaną sprzedane. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Interpretacja
10.05.2024 Podatki

Obowiązek uwzględnienia przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatku dochodowego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej towarów handlowych otrzymanych w darowiźnie.

Interpretacja
03.04.2024 Podatki

Dłużnik faktycznie zaprzestał prowadzenia działalności, tzn. wykonywania czynności opodatkowanych, a świadczy o tym opodatkowanie tzw. remanentu likwidacyjnego (końcowego). W sytuacji zatem Dłużnika (który nie jest już podatnikiem VAT) będącego osobą fizyczną, po zaprzestaniu działalności (wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu), która na gruncie stanu niniejszej sprawy nie była podejmowana

Interpretacja
19.07.2023 Podatki

Obowiązek ujęcia otrzymanych towarów handlowych i materiałów w remanencie początkowym oraz na koniec roku podatkowego w remanencie końcowym - jeśli nie zostały sprzedane - w wartości wynikających z ich wyceny, jednak wartości te nie mogą być brana pod uwagę przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej

Interpretacja
06.03.2023 Podatki

Skutki podatkowe przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Artykuł
01.07.2018 Podatki

Dokonywanie spisu z natury, zwanego także spisem inwentarza, inwentaryzacją lub remanentem, jest jednym z obowiązków podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Obowiązek ten wynika zarówno z przepisów prawa podatkowego, jak i bilansowego. Dla podmiotów prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów podstawowym aktem prawnym w tym zakresie jest rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia

Interpretacja
23.06.2016 Podatki

Czy wniesione aportem do spółki cywilnej towary handlowe należy odnieść w koszty zakupu towarów pod datą ich wniesienia do spółki, czy też ująć w remanencie początkowym sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalności spółki, który należy wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Interpretacja
15.06.2015 Podatki

Czy stosownie do art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalając dochód z działalności gospodarczej, w wartości remanentu końcowego należy ująć wartość niesprzedanej części gruntu według pełnej ceny zakupu, wynikającej z dokumentu nabycia (aktu notarialnego), czy też według ceny zakupu pomniejszonej o dokonaną po 90 dniach korektę kosztów?

Interpretacja
02.04.2014 Podatki

Skutki podatkowe z tytułu nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa żonie

Interpretacja
19.03.2014 Podatki

Czy wyliczając zaliczki miesięczne na podatek dochodowy można rozliczać koszty zakupu materiałów, jeżeli zaliczki na zakup lokali nie stanowią przychodu? Czy w miesiącu, w którym nastąpi sprzedaż lokalu do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć zakup materiałów proporcjonalnie do sprzedanych lokali, czy również materiał związany z pozostałymi lokalami, aż do momentu inwentaryzacji?

Interpretacja
24.12.2013 Podatki

Skutki podatkowe z tytułu dokonania czynności darowizny przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę na rzecz żony

Interpretacja
14.06.2011 Podatki

Czy w świetle rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, Wnioskodawca ma obowiązek dokonywania spisu z natury w określonym przez Ministra Finansów terminie i czy w tym spisie z natury winny być uwzględnione jeszcze niekompletne projekty, jak również te kompletne, które nie zostały w roku podatkowym sprzedane?

Interpretacja
20.05.2011 Podatki

Czy koszty poniesione na zakup projektu budowlanego w 2010 r., koszty poniesione z tytułu usługi pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości oraz koszty wykonania ław fundamentowych winny zostać zaliczone do tzw. produkcji w toku w rozumieniu § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Interpretacja
02.05.2011 Podatki

Przekazanie całego gospodarstwa rolnego synowi przed zaprzestaniem wykonywania czynności opodatkowanych obowiązek dokonania remanentu likwidacyjnego środków trwałych.

Interpretacja
11.05.2010 Podatki

PIT - opodatkowanie należności otrzymanych przez wspólnika występującego ze spółki jawnej

Interpretacja
08.04.2008 Podatki

Czy dokonując po zakończeniu działalności gospodarczej sprzedaży towarów handlowych ujętych w inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 2007 r. (remanent likwidacyjny) powinien Pan zapłacić podatek dochodowy, bądź ryczałt od wartości tej sprzedaży?

Interpretacja
28.01.2008 Podatki

Czy zwrot występującemu wspólnikowi wniesionych do spółki wkładów podlega opodatkowaniu?Czy zwrot występującemu wspólnikowi (zgodnie z art. 65 § 3 ksh) wniesionych do spółki rzeczy do używania podlega opodatkowaniu?Czy wypłata występującemu wspólnikowi (zgodnie z art. 65 § 1 i § 3 ksh) wartości udziału kapitałowego, uwzględniająca wartość zbywczą majątku spółki (po odliczeniu wniesionych wkładów) podlega

Interpretacja
09.01.2008 Podatki

Czy jest to likwidacja działalności w rozumieniu ustawy o VAT i czy wobec tego należy ustalić zobowiązanie z tytułu podatku VAT na dzień przekazania udziałów mężowi i wystąpienia ze spółki cywilnej?

Interpretacja
31.01.2007

Wnioskodawczyni pyta czy może prowadzić wyprzedaż towaru ujętego w remanencie likwidacyjnym w miejscu dotychczasowego prowadzenia działalności gospodarczej.

Interpretacja
12.05.2005 Podatki

Czy można szacunkowo wycenić wartość remanentu towarów na dzień 31 grudnia 2004r., jeżeli z powodu bezprawnego zajęcia nieruchomości nie było dostępu do magazynu?