W zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do nowo zawiązanej spółki akcyjnej.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży mieszkania, w sytuacji gdy spadkodawca (babcia Wnioskodawcy) ustanowiła na rzecz brata Wnioskodawcy zapis zwykły zobowiązujący Wnioskodawcę do przeniesienia połowy (50%) udziałów w każdym z nabytych przez Wnioskodawcę w spadku po babci mieszkań na brata Wnioskodawcy, w terminie piętnastu lat od śmierci babci.
W zakresie skutków podatkowych podziału majątku wspólnego oraz częściowego zniesienia współwłasności nieruchomości ze spłatą.
W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w sytuacji gdy Wnioskodawca nabył dopuszczalnej wysokości (tj. 1/6), jednakże część tego udziału nabył tytułem dziedziczenia, a część tytułem działu spadku.
Wpłata dodatkowego kapitału na kapitał akcyjny PSA przez akcjonariusza nie spowoduje obowiązku zapłaty PCC, ponieważ umowa PSA czy też jej zmiana – a więc również wpłata dodatkowego kapitału - nie jest objęta regulacją uPCC.
Czy podatek od czynności cywilnoprawnych pobrany przez notariusza z tytułu czynności przekształcenia Spółki stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego zawartej przez jednego z małżonków, w sytuacji gdy nabycie nieruchomości nastąpi do majątku osobistego Wnioskodawcy – zostanie nabyta w zamian za składniki majątku osobistego (środki pieniężne pochodzące z darowizny od mamy Wnioskodawcy).
W zakresie skutków podatkowych zakupu samochodu przez opiekuna osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Notariusz prawidłowo zastosował zwolnienie z opodatkowania sprzedaży własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne z budynkiem mieszkalnym oraz budynkami gospodarczymi - zwolnienie z art. 9 pkt 2 i 9 pkt 17 PCC.
Umowa nabycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki komandytowej nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Tym samym nabycie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki komandytowej na podstawie art. 10 Kodeksu spółek handlowych nie podlega PCC. Stanowisko takie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zakupionego z partnerem w udziałach.
Podstawa opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia udziałów w spółce powinna odpowiadać realiom konkretnej transakcji, a nie opierać się na spekulatywnej, niepewnej opinii biegłego. Takie stanowisko zajęto w wyroku NSA z 28 września 2023 r., sygn. akt III FSK 2833/21.