W 2025 r. wejdzie w życie dużo zmian w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie i wymagających po urodzeniu hospitalizacji. Ponadto od 1 stycznia 2025 r. wzrasta także płaca minimalna, a wraz z nią inne świadczenia pracownicze zależne od minimalnego wynagrodzenia. Natomiast od 1 lutego 2025
Możliwość opodatkowania w 2025 roku dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.
Możliwość uwzględnienia poniesionej w 2020 r. straty z działalności gospodarczej na potrzeby ustalenia podstawy obliczenia daniny solidarnościowej za 2021 r.
Nowelizacja ustawy zdrowotnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., przewiduje zmianę zasad ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne niektórych przedsiębiorców. Zmiany te polegają na wyłączeniu z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów ze sprzedaży środków trwałych oraz obniżeniu minimalnej podstawy wymiaru tej składki.
Sposób ustalenia limitu przychodów uprawniających do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku prowadzenia działalności w formie dwóch spółek jawnych.
Opodatkowanie przychodu z tytułu dzierżawy - określenie źródła przychodów.
Określenie właściwej stawki amortyzacyjnej dla hali magazynowo-usługowej z częścią socjalno-biurową.
Odliczenia straty przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej.
W 2024 r. nowi przedsiębiorcy po raz pierwszy dokonają rocznego rozliczenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i składki zdrowotnej. Natomiast pozostała część płatników składek prowadzących pozarolniczą działalności gospodarczą posiada już doświadczenie w tym zakresie z roku ubiegłego. Jednak wszystkie wymienione podmioty obowiązuje nowa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne
W zakresie możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.
Podatnik pracuje na etacie. Dostał propozycję od swojego szefa, żeby część tego, co świadczy w ramach umowy o pracę, przenieść do założonej przez podatnika firmy. Czy w takiej sytuacji może on skorzystać z podatku liniowego?
Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad zmianami w PIT umożliwiającymi rozliczanie podatku metodą kasową. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli płacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę oraz potrącać koszty uzyskania przychodów w dacie zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę. Rząd ma zająć się tym projektem w II kwartale
Możliwość uwzględnienia strat z lat ubiegłych na potrzeby obliczenia daniny solidarnościowej.
Możliwość odliczenia straty z lat ubiegłych przy ustalaniu podstawy obliczania daniny solidarnościowej.
Opodatkowanie sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości oraz prawie użytkowania wieczystego nieruchomości.
Możliwość opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu udzielania lekarskich świadczeń zdrowotnych 19% podatkiem liniowym w przypadku świadczenia innych usług w ramach stosunku pracy na rzecz tego samego podmiotu.
Możliwość zmiany formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (z podatku liniowego na skalę podatkową) w momencie złożenia zeznania podatkowego za rok poprzedni.
Możliwość opodatkowania podatkiem liniowym przychodów ze spółki cywilnej w związku z nieskuteczną zmianą formy opodatkowania
Ustalenie formy opodatkowania w prowadzonej działalności gospodarczej.
Możliwość zmiany formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (opodatkowanie dochodów uzyskanych w 2022 r. według skali podatkowej i rezygnację z opodatkowania podatkiem liniowym).
Czy w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ustawy PIT, przychody uzyskiwane z tytułu świadczeń, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT, w ramach spółki jawnej mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?