Jeśli biegły rewident posiada wiedzę o okolicznościach, które świadczą o innej ocenie sytuacji podmiotu gospodarczego niż wynika to ze sprawozdania finansowego i ksiąg rachunkowych, to taką wiedzę powinien zweryfikować i uwzględnić w wydanej opinii. Inaczej grozi mu odpowiedzialność karna – wyrok SN z 5 stycznia 2024 r., sygn. akt I KK 40/23.
23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej. Jednak nie tylko jednostki małe są "adresatem" wprowadzonych zmian i nie wszystkie zmiany dotyczą uproszczeń. Wiele zmian nakłada nowe obowiązki na wybrane jednostki (np. więcej jednostek musi sporządzać sprawozdanie
Czy należności biegłych/tłumaczy prowadzących działalność gospodarczą za wydane opinie/tłumaczenia na zlecenie Sądu, będące przychodami wymienionymi w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, można zaliczyć do źródła - działalność gospodarcza i zaniechać potrącania przez Sąd podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy sporządzanie opinii na rzecz sądów w zakresie szacowania wartości nieruchomości oraz czynszu, w formie operatu szacunkowego i poza tą formą, jest doradztwem, a jeśli nie to czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego przepisami prawa w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT?
Obowiązek zapłaty podatku dochodowego do osób fizycznych z powodu podwyższenia wartości sprzedanej nieruchomości przez organ podatkowy.
Czy Wnioskodawca powinien wraz z zeznaniem podatkowym złożyć sprawozdania finansowe za rok 2010 wraz z opinią biegłego rewidenta - oddzielnie dla XXX i oddzielnie dla Gospodarstwa Rolnego? Czy też sprawozdanie finansowe (wraz z opinią biegłego rewidenta) łącznie dla obydwu tych działalności?
Czy sprzedaż udziałów przez podatnika za kwotę równą wartości nominalnej udziałów tj. za kwotę 27 500 zł może zostać zakwestionowana przez organ podatkowy jako sprzedaż po cenie, która nie odpowiada wartości rynkowej tych udziałów?
Organ stosuje dowód z opinii biegłego, gdy w jego ocenie w danej sprawie są wymagane wiadomości specjalne. Opinie statystyczne nie są normami prawa - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 czerwca 2010 r. (sygn. akt I GSK 1087/09).
Czy Spółka może zaliczyć wypłaconą należność lekarzowi w koszty uzyskania przychodów na podstawie wartości oszacowanej zgodnie z wyrokiem sądu apelacyjnego?
Czy wydając opinię dla sądu, prokuratury w konkretnej sprawie jako biegły sądowy, czyli osiągając przychód z czynności wykonywanych osobiście, a nie przychód z działalności gospodarczej traci się prawo do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, usług świadczonych przez rzeczoznawców biegłych. Czy do stawki ryczałtowej wynoszącej 0,8358 zł za 1 km przebiegu, stosowanej przez Wnioskodawcę będącego płatnikiem podatku VAT za dojazdy rzeczoznawców należy doliczać zawsze podatek VAT w wysokości 22%?
Pytanie Spółdzielni dotyczy wydania interpretacji kwalifikacji poniesionych przez Spółdzielnię kosztów:
Czy można amortyzować budynek wniesiony aportem do spółki z uwzględnieniem wartości początkowej ustalonej w operacie szacunkowym przez biegłego ?
dotyczy: stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych na zlecenie sądu przez biegłego sądowego
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. wycen nieruchomości. Ponadto jest biegłym sądowym w zakresie wyceny nieruchomości i budownictwa. Za opinie sporządzone na zlecenie sądów, podatnik wystawia faktury VAT, które ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów.Sądy potrącają i odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy od kwoty netto wystawianych faktur, przez co ten sam dochód opodatkowny