Wystawienie faktury dla najemcy pojazdu, na której wskazują Państwo jedną kwotę za usługę wynajmu pojazdu, kalkulowaną jako koszt udostępnionego pojazdu wraz z kosztami dodatkowymi, tj. zatankowanego przez najemcę paliwa i opłat drogowych.
Spółka powinna opodatkować sprzedaż opłat drogowych (wraz z czynnościami pomocniczymi) podstawową stawką VAT w wysokości 23%.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od wartości dodanej dot. usług nabywanych na terenie Unii Europejskiej.
Karty paliwowe są od pewnego czasu popularnym narzędziem bezgotówkowego rozliczania zakupów paliwa, a także innych produktów i usług na stacjach benzynowych. Za pomocą kart paliwowych często można także opłacać przejazdy drogami płatnymi lub przez mosty i tunele. Podatkowe rozliczanie zakupów dokonywanych za pomocą kart paliwowych budzi jednak pewne wątpliwości. W artykule tym zostaną omówione zasady
Czy za brak uiszczenia opłaty elektronicznej odpowiedzialność ponosi kierowca czy właściciel pojazdu
Czy kierowca jest odpowiedzialny za nieuiszczenie opłaty elektronicznej? Co zrobić, jeżeli już zostanie wydana decyzja o nałożeniu kary? Jakie są podstawy do odwołania się od decyzji nakładającej karę?
Czy opłata drogowa, której kosztami Wnioskodawca obciąża kontrahenta, zgodnie z zapisami umowy, podlega pod ustawę o podatku od towarów i usług i w związku z tym należy zastosować stawkę podatku taką, jak przy świadczeniu głównym, tj. usługi transportowej (23%), czy w związku z tym, że opłata drogowa pobierana przez Dyrekcję Dróg niepodlega opodatkowaniu podatkiem VAT, wartość przerzuconej przez spółkę
Pytanie Podatnika dotyczy sposobu dokumentowania wydatków poniesionych za korzystanie z autostrady w Niemczech, pozwalającego zaliczyć te wydatki w ciężar kosztów uzyskania przychodów.