w zakresie ustalenia momentu korygowania kosztów uzyskania przychodów, z tytułu przyznania rabatów zakupowych, w związku z otrzymaniem przez Spółkę faktur korygujących od dostawców
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, postępowanie Zakładu jest właściwe, tzn. czy powinien całą wartość sprzedanych biletów, tj. otrzymaną zapłatę oraz wartość sprzedanych biletów z wydłużonym terminem płatności uznawać za przychód okresu, w którym dokonano wydania biletów?
Czy w opisanej sytuacji Spółdzielnia postępuje prawidłowo aktywując koszty eksploatacyjne i ujmując je na koniec okresu sprawozdawczego jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, aby zgodnie z art.15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaksięgować je w następnym okresie sprawozdawczym jako koszty bezpośrednio związane z przychodami wynikającymi z wystawionych refaktur?
1. Czy przychód podatkowy powinien zostać wykazany w okresie sprawozdawczym, zgodnym z datą sprzedaży faktury czy w okresie za jaki jest wystawiana faktura tzn. zakończony miesiąc rozliczeniowy? 2. Czy data sprzedaży na dokumencie sprzedaży powinna być określona na ostatni dzień okresu rozliczeniowego, czy też można zastosować tutaj dzień wystawienia tzn. 3 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego
Zważywszy na fakt, że przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych obowiązuje m.in. zasada memoriałowa, tj. przypisywanie kosztu do okresu, którego dotyczy, oraz obowiązek prowadzenia ksiąg bieżąco, chronologicznie i systematycznie - nie powinno być żadnych rozbieżności pomiędzy datą zapisu księgowego i datą zdarzenia gospodarczego oraz okresem, którego koszt dotyczy.
Czy w przedstawionej sytuacji dla ustalenia wielkości kosztów związanych z przychodami, które są wolne od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (dotacjami), należy zastosować art. 15 ust. 2 lub 2a, czy też wyłączyć z podatkowych kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatki w kwocie stanowiącej sumę dotacji uzyskanych w okresie sprawozdawczym?