Obowiązki płatnika w związku z finansowaniem pracownikom oddelegowanym kosztów noclegu i dojazdu.
Obowiązki płatnika w związku ze sfinansowaniem oddelegowanym pracownikom kosztów noclegu
Obowiązki płatnika w związku z zapewnieniem oddelegowanym pracownikom noclegu.
Obowiązki płatnika w związku ze zwrotem kosztów transportu oddelegowanym pracownikom.
Obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń pracowników tymczasowych oddelegowanych do pracy w Szwecji.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne a wartość premii inflacyjnej wypłaconej pracownikom oddelegowanym do pracy na teren Niemiec.
Praca zdalna może być wykonywana z obszaru znajdującego się poza Polską. Ustalenia w tym zakresie mogą nastąpić zarówno przy zawieraniu umowy o pracę, jak i w trakcie zatrudnienia. Jednak świadczenie pracy zdalnej spoza Polski może powodować komplikacje w obszarze prawa imigracyjnego, ubezpieczeń społecznych, rozliczeń podatkowych, a także RODO. Ponadto transgraniczna praca zdalna pozbawia pracodawcę
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika wykonującego pracę poza granicami kraju w ramach oddelegowania
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników oddelegowanych do pracy poza granicami kraju
Obowiązki płatnika w zakresie możliwości uwzględnienia przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń podlegających opodatkowaniu w Polsce zwolnienia od opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
PROBLEM Od 1 stycznia 2019 r. nasza spółka z siedzibą w Warszawie otwiera nowy oddział w Toruniu. Planujemy jednego z naszych pracowników, wykonującego zgodnie z umową obowiązki w siedzibie, przenieść do pracy w Toruniu na okres 3 miesięcy, na mocy zawartego z nim porozumienia. Na ten czas zobowiązaliśmy się opłacać pracownikowi koszty mieszkania w hotelu. Czy skorzystamy ze zwolnienia składkowego
Zatrudniamy pracownika na stanowisku operatora maszyn. Chcemy go skierować (na 3 miesiące) do wykonywania pracy na stanowisku pomocnika drukarza. Czy w związku z tym konieczne jest przeprowadzenie nowych badań oraz szkolenia bhp z powodu oddelegowania pracownika do innej pracy?
Nasz pracownik został oddelegowany do Rosji na okres 10 miesięcy. Osoba ta w czasie delegowania mieszka w Rosji wraz z rodziną. Nie jest rezydentem podatkowym w Polsce. Czy za tego pracownika powinniśmy opłacać składkę zdrowotną w Polsce, jeżeli nie jest pobierana zaliczka na podatek?
Jednego z naszych pracowników (programistę) oddelegowaliśmy na okres 1-31 października br. do pracy we Francji. Pracownik przebywał od 24 do 31 października na urlopie wypoczynkowym. Jest wynagradzany stałą stawką miesięczną 7893,63 zł. Jak ustalić podstawę wymiaru składek pracownika? Czy to, że pracownik korzystał z urlopu, wpływa na tę podstawę?
Czy wnioskodawca zinterpretował prawidłowo przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:- nie odliczając od przychodu składek na ubezpieczenie społeczne;- nie odliczając od podatku kwoty na ubezpieczenie zdrowotne;- przyjmując do wyliczenia efektywnej stawki podatkowej wartość wynagrodzenia za pracę powiększoną o stawkę ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego zapłacone za niego
Zwrot opłaconych składek za pracowników delegowanych za granicę jest możliwy dopiero po stwierdzeniu - prawomocną decyzją ZUS lub wyrokiem sądowym - że pracownicy ci powinni być ubezpieczeni wyłącznie w kraju, w którym wykonywali pracę, a nie w Polsce (wyrok Sądu Najwyższego z 19 maja 2011 r., I UK 403/10).
Od 1 stycznia 2011 r. nie można obniżać do 0 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownika oddelegowanego z Polski do pracy za granicę i podlegającego ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce, jeśli w Polsce nie jest pobierana od jego przychodów zaliczka na podatek. Nie ma znaczenia państwo, w którym pracownik wykonuje czasowo pracę.
Czy w związku ze zmianami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 26 ust. 1 pkt 2, 2a, ust. 13b) świadczenia ponoszone przez pracowników od wynagrodzeń walutowych z tytułu opłacania składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego należy nadal wykazać w PIT-11 (17) w części E. poz. 76, oraz poz.78?
Wykazanie przez płatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11.