Po rozwiązaniu spółki cywilnej przywrócenie jej statusu jako podatnika VAT czynnego jest niedopuszczalne – wyrok NSA z 24 maja 2024 r., sygn. akt I FSK 1225/20.
Nieuznanie za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą udziałów w: • ¼ części w nieruchomości, • 1/128 części w nieruchomości, • ½ części w nieruchomości, • 1/64 części w nieruchomości oraz niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy udziałów w ww. nieruchomościach.
Opodatkowanie likwidacji / wycofania nieruchomości ze środków trwałych Spółki oraz prawa do zastosowania zwolnienia dla tej czynności.
Skutki podatkowe otrzymania w wyniku likwidacji s.c. lub wystąpienia ze spółki udziału w znaku towarowym oraz amortyzacji znaku towarowego.
Opodatkowanie przychodu z tytułu wypłaty warunkowej części wynagrodzenia za zbyte przez spółkę przedsiębiorstwo (earn out).
Skutki podatkowe likwidacji spółki cywilnej i przeniesienia tym samym własności środków trwałych spółki likwidowanej.
Dotyczy skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w postaci zwrotu przysługującej Panu równowartości udziału w wierzytelności Spółki.
Czynność nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa, spełniającego wymogi określone w art. 551 Kodeksu cywilnego, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług – będzie wyłączona spod działania tej ustawy i w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z nieodpłatnym przekazaniem całego przedsiębiorstwa spółki cywilnej na rzecz syna wspólników, który będzie
W przypadku otrzymania przez wnioskodawcę na wyłączną własność całego majątku spółki (w tym wszystkich nieruchomości) z tytułu likwidacji spółki cywilnej, co nie będzie połączone z otrzymaniem przez drugiego wspólnika żadnych spłat bądź innej formy wyrównania, mimo że udziały w majątku spółki oraz udziały w zysku spółki wspólników są równe – wartość majątku otrzymanego ponad udział wnioskodawcy w majątku
Dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów towarów handlowych przekazanych w ramach przedsiębiorstwa do indywidualnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy
brak opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz wspólników likwidowanej/rozwiązanej spółki cywilnej oraz brak opodatkowania i wykazania nieruchomości w spisie z natury w przypadku rozwiązania spółki cywilnej
opodatkowanie otrzymanych w wyniku rozwiązania spółki komandytowej pożyczek, obligacji i weksli i skutków podatkowych zbycia obligacji lub weksli otrzymanych w wyniku rozwiązania spółki komandytowej
opodatkowania 8% stawką podatku VAT pozostałych w Spółce budynków mieszkalnych jednorodzinnych w przypadku rozwiązania Spółki, określenia podstawy opodatkowania dla ww. budynków.
Czy w przypadku wydania Wspólnikowi i otrzymania przez Wspólnika przedsiębiorstwa Spółki Jawnej w ramach podziału majątku Spółki Jawnej następującego w związku z jej Likwidacją, powstanie dla Wspólnika przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie ustawy o PDOF?
Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów, wycofanie nieruchomości (budynku biurowo-magazynowego) z działalności gospodarczej i przekazanie jej na cele osobiste wspólników Spółki, będzie mieściło się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy. Nieodpłatne przekazanie tego budynku na cele osobiste wspólników Spółki dotyczy bowiem towaru przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej
Czy likwidacja spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej, wskutek której dojdzie do wygaśnięcia w drodze konfuzji zobowiązań Wnioskodawcy, nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT po stronie Wnioskodawcy?
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym wygaśnięcie zobowiązania Wnioskodawcy wobec Spółki poprzez konfuzję następującą w wyniku nabycia wierzytelności wobec Wnioskodawcy w ramach rozwiązania Spółki spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy?
Czy na moment rozwiązania Spółki jawnej (po przeprowadzeniu likwidacji albo bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego) po stronie Wnioskodawcy powstanie jakikolwiek przychód (dochód) podatkowy w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego, tj. (w szczególności środków pieniężnych lub innych praw majątkowych (np. udziałów/akcji w innych spółkach)?
Czy w razie likwidacji Spółki po stronie Wnioskodawcy (na moment likwidacji) nie powstanie przychód i w związku z nim obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli w ramach rozwiązania Spółki Wnioskodawca otrzyma składniki majątku Spółki w postaci OPIO, a jeśli przychód powstanie to w jakiej wysokości?
Czy w przypadku odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w szczególności akcji, otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki osobowej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód z działalności gospodarczej, jeżeli to odpłatne zbycie nastąpi przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi likwidacja Spółki osobowej? Czy w przypadku odpłatnego zbycia papierów
Czy likwidacja Spółki osobowej, skutkująca konfuzją Wierzytelności Spółki osobowej i zobowiązań Wnioskodawcy z tytułu Wierzytelności nie spowoduje u Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu?
Czy otrzymane przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji/rozwiązania. Spółki Osobowej inne składniki majątku, w tym udziały lub akcje w spółkach kapitałowych, będą stanowić dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu Ustawy o PDOF?
Skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych w związku z rozwiązaniem lub likwidacją spółki jawnej
Skutki podatkowe otrzymania składników majątku w związku z rozwiązaniem lub likwidacją spółki jawnej