Jeśli biegły rewident posiada wiedzę o okolicznościach, które świadczą o innej ocenie sytuacji podmiotu gospodarczego niż wynika to ze sprawozdania finansowego i ksiąg rachunkowych, to taką wiedzę powinien zweryfikować i uwzględnić w wydanej opinii. Inaczej grozi mu odpowiedzialność karna – wyrok SN z 5 stycznia 2024 r., sygn. akt I KK 40/23.
Kalendarium wydarzeń marzec 2023 r. Bonem turystycznym można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Podmioty przyjmujące płatność takim bonem mogą to robić do 31 marca 2023 r. Usługa opłacona w ten sposób może być wykonana
W zakresie możliwości opodatkowania przychodów (PKWiU 69.20.29) w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 15%.
Mimo trwającej pandemii nie ma możliwości sporządzenia sprawozdania finansowego za 2020 r. bez inwentaryzacji. W weryfikacji zapasów powinni także uczestniczyć biegli rewidenci. Jednak wiele spółek z powodu epidemii nie wpuszcza osób z zewnątrz do swoich biur i magazynów, a biegli rewidenci przeprowadzają badanie w sposób zdalny. Może to spowodować wydanie opinii z zastrzeżeniami.
Kierownik jednostki nie może oczekiwać, że to biegły rewident dokona oceny zdolności jednostki do dalszej kontynuacji działalności. Takiej oceny musi dokonać kierownik jednostki i to on za nią ponosi pełną odpowiedzialność.
Polska Izba Biegłych Rewidentów w swoim piśmie podaje, jak mogą wyglądać przykładowe ujawnienia w sprawozdaniu finansowym, dotyczące wpływu koronawirusa na działalność jednostki. Kluczową rolę w badaniu sprawozdania finansowego będzie bowiem miała ocena charakteru późniejszych zdarzeń (po dacie bilansu), ocena kierownika jednostki co do możliwości kontynuacji działalności przez jednostkę oraz kompletność
Czy ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na sporządzenie pakietu grupowego oraz na jego zbadanie przez biegłego rewidenta stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów?
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na sporządzenie pakietu grupowego oraz na jego zbadanie przez biegłego rewidenta.
w zakresie możliwości kontynuowania rachunkowej metody ustalania różnic kursowych oraz braku obowiązku złożenia zawiadomienia związanego z koniecznością zaprzestania korzystania z ww. metody
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości.
Małe jednostki będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, zawierające tylko uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową z ograniczoną ilością ujawnianych informacji. To tylko jedno z uproszczeń w rachunkowości przewidzianych przez przyjęty przez rząd 31 marca 2015 r. projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości i niektórych innych ustaw.
dochody uzyskane przez Wnioskodawczynię z odpłatnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego dochodu na zasadach określonych w art. 30b ust. 1 oraz art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym ustalając koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej
Spółka wnosi o potwierdzenie, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT świadczone przez nią usługi, polegające na przeprowadzaniu opisanych w stanie faktycznym obligatoryjnych szkoleń zawodowych dla biegłych rewidentów realizowanych przez podwykonawcę są zwolnione z opodatkowania VAT.
Czy w przypadku ewentualnej sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością kosztami uzyskania przychodu będzie równowartość wcześniej objętych udziałów w zamian za wniesione przedsiębiorstwo, według wyceny z dnia nabycia udziałów równej wartości wniesionego przedsiębiorstwa wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa?
Czy wniesienie przedsiębiorstwa osób fizycznych w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego oraz art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (spółka cywilna) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zamian za objęcie udziałów w tej spółce, jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Sierpień i wrzesień to tradycyjnie czas, gdy jednostki (zobowiązane lub chcące dobrowolnie poddać sprawozdanie finansowe badaniu) zebrały już oferty na wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego. Wynikiem tego jest podpisanie umowy o badanie sprawozdania finansowego między kierownikiem jednostki a podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych. Ponieważ proces tego badania
PIT - w zakresie opodatkowania wynagrodzeń wypłacanych przez Krajową Izbę
Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny Wnioskodawczyni zwraca się z prośbą o stwierdzenie czy w tej sytuacji jest podatnikiem podatku VAT na podstawie art. 15 i art. 113 ustawy o VAT. Wnioskodawczyni w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Wola uzyskała informację, że z chwilą przekroczenia kwoty 10.000EURO (39.700zł), co nastąpiło w miesiącu maju 2007r. jest zobowiązana do zgłoszenia podatkowego i uiszczenia
Czy podatnik postąpił prawidłowo wprowadzając grunt do ewidencji środków trwałych według wartości wynikającej z wyceny biegłego oraz uznając w/w wartość za koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży nieruchomości wraz z gruntem?
czy wykonując w/w czynności zobligowany jest Pan do dokonania rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług, prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów, wystawiania faktur VAT, składania deklaracji podatkowych, wpłacania podatku VAT ?
Nasza spółka spodziewa się pierwszego badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. W jaki sposób moglibyśmy się przygotować do audytu? Jakie oczekiwania ma audytor wobec spółki, w której przeprowadza audyt?