Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego po zaadoptowaniu części strychowej i założeniu nowej księgi wieczystej.
Zwolnienie przedmiotowego dochodu wspólnoty mieszkaniowej z tytułu sprzedaży strychu.
Odliczenie podatku od wydatków poniesionych na adaptację pomieszczeń.
Wyodrębnienie lokalu mieszkalnego z wykupionego od wspólnoty mieszkaniowej, zaadaptowanego strychu nad posiadanym wcześniej mieszkaniem nie jest nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT i nie ma wpływu na bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w tym przepisie.
Poniesienie wydatków na adaptację poddasza w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w celu wyodrębnienia samodzielnego lokalu mieszkalnego oraz brak nabycia prawa własności zaadaptowanego lokalu mieszkalnego w terminie ustawowym.
Dotyczy ustalenia, czy koszty, które Spółka ponosi w związku z zakwaterowaniem obywateli z Ukrainy we własnych lokalach takie jak: (catering, zużycie mediów, zakup wody do picia, środków czystości czy koszty poniesione w związku z adaptacją lokalu przed przybyciem uchodźców wojennych z Ukrainy) Spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych a otrzymywane co miesiąc wynagrodzenie z tytułu realizacji umowy
w zakresie ustalenia, czy opisana w stanie faktycznym strata w wysokości niezamortyzowanej części nakładów poniesionych na obcą nieruchomość będącą przedmiotem dzierżawy, powstała na skutek rozwiązania umowy dzierżawy, stanowi koszt uzyskania przychodów.
Przeznaczenie przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w ciągu dwóch lat liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie na zakup lokalu niemieszkalnego (wyodrębnionego ze strychu) nie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego w myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego
Określenie prawidłowej stawki podatku VAT dla usługi adaptacji lokalu.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność
Prawo do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 5) 11) oraz w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 1) 4).
brak prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu
Zwolnienie z opodatkowania dochodu ze sprzedaży strychu przeznaczonego na remont budynku.
Wielu podatników ma wątpliwości, kiedy poniesione przez nich wydatki należy uznać za remont, a kiedy za ulepszenie środka trwałego. Prawidłowa klasyfikacja wydatków jest o tyle istotna, że uznanie wykonanych czynności za remont środka trwałego pozwala na ich bezpośrednie rozliczenie w kosztach uzyskania przychodów. Z kolei uznanie ich za ulepszenie skutkuje koniecznością zwiększenia wartości początkowej
Zakres przeprowadzonych prac mających na celu przystosowanie budynku gospodarczego do wykorzystania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mieści się w kategoriach ulepszenia środka trwałego w rozumieniu art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym.
Czy po sprzedaży mieszkania powstałego po adaptacji strychu, który był przynależny do lokalu nr .., w którym Wnioskodawca zamieszkuje, będzie On zobowiązany do zapłaty 19% podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej Wnioskodawczyni może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu wydatki poniesione przez siebie na zakup i montaż windy krzesełka typu Flow 2 dla osoby niepełnosprawnej jako adaptację i wyposażenie budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności?
Nieodpłatne wykonanie na rzez Wspólnoty robót budowlanych dotyczących nieruchomości wspólnej stanowić będzie nieodpłatne świadczenie usług, jednakże czynność ta nie będzie spełniała wskazanej w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług przesłanki do objęcia jej opodatkowaniem. Aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu jak wskazano świadczenie tych usług musi się odbyć