Ustalenie, czy przychody z tytułu nadwykonań świadczeń należy uwzględnić w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w roku, w którym świadczenia te faktycznie wykonano (zgodnie z zasadą memoriałową), czy w roku następnym, w którym otrzymano wynagrodzenie (zgodnie z zasadą kasową).
Ustalenie, czy w sytuacji, gdy Wnioskodawca w wyniku przekształcenia stanie się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, przychody z tytułu Nadwykonań powinny być przez Wnioskodawcę rozpoznawane dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w momencie otrzymania płatności za nie od NFZ (na zasadzie kasowej).
Opodatkowanie wynagrodzenia należnego od Narodowego Funduszu Zdrowia pomniejszonego o wartość środków otrzymanych na pokrycie kosztów wynagrodzeń. Obowiązek wystawiania faktur korygujących in minus. Odstąpienie od wystawiania faktur korygujących i dokumentowania zmiany kwoty należnego wynagrodzenia innym niż faktura dokumentem księgowym. Obowiązek pomniejszenia podstawy opodatkowania w ewidencji sprzedaży
Do polskiego systemu prawnego zostanie wprowadzony nowy rodzaj korespondencji elektronicznej, czyli e-doręczenia. Wejście w życie przepisów o e-doręczeniach, ustalone wcześniej na 1 lipca 2021 r., zostało przesunięte. Ustawa o doręczeniach elektronicznych została znowelizowana i wejdzie w życie dopiero 5 października 2021 r. Przesunięciu uległy także liczne terminy zobowiązujące poszczególne grupy
Pomoc zdrowotna dla nauczycieli polegająca na dofinansowaniu do zakupu okularów stanowi dla nauczycieli przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego Wnioskodawca jako płatnik, zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczki na podatek dochodowy.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż dochody uzyskane przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (Szpital Miejski), w części, w której przeznaczone zostały na działalność w zakresie ochrony zdrowia, stanowiącą jego cel statutowy, zwolnione są od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowego od osób
w zakresie ustalenia podmiotu, po stronie którego powstanie przychód z tytułu otrzymanych z NFZ refundacji.
1. Czy poniesioną przez Wnioskodawcę karę umowną należy traktować jako dochód do opodatkowania (przekazanie dochodu zwolnionego na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 updop na cele niestatutowe) i mimo poniesionej straty podatkowej zapłacić od niej podatek dochodowy?2. Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo równocześnie odejmując z kosztów uzyskania przychodów karę umowną i odprowadzając od niej podatek?
Zamierzam zatrudnić w ramach umowy zlecenia osobę, która jest uczestnikiem studiów doktoranckich. Czy w związku z tym taka osoba będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu? Zaznaczam, że osoba ta nie ukończyła 26 lat.
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach.
Jestem właścicielem 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W jakiej wysokości jako jedyny wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jestem zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne?