Możliwość opodatkowania stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych usług sklasyfikowanych wg PKWiU 74.90.12.
Spełnienie warunku zatrudnienia, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT i zachowania prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników oraz niektórzy przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W niniejszej publikacji omówione zostaną zasady zawieszania działalności gospodarczej oraz skutki podatkowe i składkowe takiej decyzji. Wyjaśnione zostaną również zasady prowadzenia pkpir i ksiąg rachunkowych w tym okresie.
Ulga prorodzinna na dziecko pełnoletnie prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (art. 30c ustawy).
Brak zwolnienia podmiotowego po zamknięciu poprzedniej i rozpoczęciu nowej działalności gospodarczej oraz po odwieszeniu nowej działalności gospodarczej.
Ryczałtowiec zawiesił działalność gospodarczą od marca 2024 r. Czy w okresie zawieszenia działalności trzeba płacić ryczałt ewidencjonowany?
Uznanie Wnioskodawczyni za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą budynków (domków) wykorzystywanych w działalności gospodarczej.
Skoro Wnioskodawca wyrejestrował działalność gospodarczą 2 marca 2021 r., nie osiągnie z tej działalności żadnych przychodów oraz nie zamierza w 2021 r. prowadzić działalności gospodarczej, a więc nie zamierza korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu czy jakiejkolwiek innej formy opodatkowania przysługującej prowadzeniu działalności gospodarczej, to uznać należy, że Wnioskodawca wraz z likwidacją
prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z leasingiem ponoszonych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej oraz odliczenia ww. wydatków w pierwszej deklaracji VAT-7 po odwieszeniu działalności gospodarczej
Jeżeli Wnioskodawca posiadał w 2018 r. zarejestrowaną działalność gospodarczą, opodatkowaną zgodnie ze sposobem, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo zawieszenia tej działalności, jest pozbawiony możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego za ten rok, w którym był opodatkowany na ww. zasadach. W konsekwencji, stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie ma możliwości
Prawo do odliczania podatku naliczonego od opłat leasingowych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.
Czy możliwa jest zmiana opodatkowania najmu lokalu mieszkalnego z zasad ogólnych (działalność gospodarcza w zakresie najmu krótkoterminowego) na ryczałtowe z najmu prywatnego, gdy podatnik zawiesi swoją działalność gospodarczą i rozpocznie w okresie zawieszenia wynajem tego samego lokalu na cele mieszkaniowe, wynajmując lokal na okresy 6 miesięczne i dłuższe, na podstawie zawartych umów najmu?
Zmiana formy opodatkowania po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Niewykreślenie działalności gospodarczej z ewidencji albo brak deklaracji o zawieszeniu tej działalności skutkuje domniemaniem prowadzenia takiej działalności. W takim przypadku osiągnięcie przychodu z tytułu tej działalności może powodować zmniejszenie lub zawieszenie prawa do renty bądź emerytury (wyrok Sądu Najwyższego z 15 kwietnia 2011 r., I UK 359/10).
Podatnik chce zwiesić działalność gospodarczą. Czy w związku z tym będzie musiał zrobić remanent? Czy w okresie zawieszenia podatnik nadal ma obowiązek prowadzić pkpir, czy też powinien ją zamknąć?
Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do złożenia zeznania rocznego PIT-36 za 2015 rok w Polsce z tytułu osiągniętych dochodów?
Wnioskodawca nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków za rok 2013 r. i 2014 r. zgodnie z brzemieniem art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia podatku na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci
Czy w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej Spółka może refakturować odsprzedaż mediów według stawek zastosowanych przez dostawców?
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawczyni, jako osoba samotnie wychowująca w 2012 r. małoletnie dziecko miała prawo, w rocznym zeznaniu w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych, obliczyć należny podatek dochodowy od uzyskanych w 2012 r. dochodów w sposób określony w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy Wnioskodawczyni i jej małżonek, pomiędzy którymi przez cały rok podatkowy istniała wspólność majątkowa, i którzy zawiesili działalność gospodarczą, w taki sposób, że zawieszenie rozpoczęło się przed rozpoczęciem roku podatkowego i trwało nieprzerwanie przez cały rok podatkowy 2013, mogą być opodatkowani łącznie na wspólny wniosek złożony zgodnie z artykułem 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym
Wnioskodawca nie miał możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków - zgodnie z brzemieniem art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zarówno za 2011 r., jak i za 2012 r.