Skutki podatkowe złożenia korekty zeznania podatkowego za lata poprzednie.
W przypadku gdy podatnik dokonał pierwszej wpłaty ryczałtu w terminie do złożenia oświadczenia w sprawie opodatkowania w tej formie, a z opisu wpłaty dokładnie wynikało, jakiego rodzaju podatku dotyczyła, jest to równoznaczne ze skutecznym wyborem opodatkowania ryczałtem. Potwierdził to Dyrektor KIS w interpretacji zmieniającej z 16 października 2024 r., uznając za nieprawidłowe swoje wcześniejsze
Zwolnienie przedmiotowe - nabycie gruntu oraz budowa domku letniskowego.
Kalendarium wydarzeń wrzesień 2024 r.
Czy w wyniku planowanego połączenia polegającego na przejęciu przez Wnioskodawcę całego majątku Spółki przejmowanej, po stronie Wnioskodawcy, tj. Spółki przejmującej powstanie dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, w wyniku czego Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku zgodnie z treścią art. 28m ust. 1 pkt 4, art. 28n ust.
Ryczałtowiec zawiesił działalność gospodarczą od marca 2024 r. Czy w okresie zawieszenia działalności trzeba płacić ryczałt ewidencjonowany?
1. W jakim momencie Spółka powinna rozpoznać ukryty zysk lub dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w przypadku: - kontynuacji rozliczeń z tytułu zawartych w roku poprzedzającym polis ubezpieczeniowych samochodów osobowych użytkowanych w trybie mieszanym, - zawarcia nowych polis ubezpieczeniowych będących kontynuacją ubezpieczenia posiadanych już samochodów, - zawarcia ubezpieczeń
Ustalenie, czy w związku z planowaną rezygnacją z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodu spółek po stronie Wnioskodawcy może powstać obowiązek zapłaty ryczałtu od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto.
Dotyczący obowiązku zapłaty podatku akcyzowego w związku ze zużyciem wyprodukowanej energii i obowiązku rejestracji jako podatnik podatku akcyzowego.
Zastosowanie art. 7aa ust. 4 pkt 1 oraz ust. 5 pkt 1 ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. przez Spółkę rozliczającą się w formie ryczałtu od dochodów spółek od 2021 r.
W 2022 r. najem prywatny po raz ostatni mógł być opodatkowany według zasad ogólnych albo ryczałtem ewidencjonowanym. Od 1 stycznia 2023 r. jedyną formą opodatkowania najmu jest ryczałt ewidencjonowany.
Od 1 stycznia 2023 r. zmienił się termin wpłaty ryczałtu za grudzień i czwarty kwartał roku podatkowego. Po zmianie należy go wpłacać do 20 stycznia następnego roku. Nowy termin nie znajduje zastosowania do ryczałtu za grudzień i czwarty kwartał 2022 r. Podatnicy mogą go zapłacić na dotychczasowych zasadach, czyli do końca lutego 2023 r.
W jakim terminie Spółka zobowiązana jest do zapłaty zryczałtowanego podatku od spółek tzw. estońskiego CIT od wypłacanej w trakcie roku zaliczki na poczet dywidendy wypłaconej w miesiącach od stycznia do czerwca 2022 roku oraz za miesiącach od lipca do grudnia 2022 roku, przy założeniu, że rok podatkowy Wnioskodawcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
W zakresie ustalenia: - czy w razie rozwiązania Spółki bez likwidacji poprzez podział majątku między Wspólników Wnioskodawcy w trybie art. 58 § 1 KSH w zw. z art. 67 § 1 KSH, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód i obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych w związku z planowanym wskutek rozwiązania Spółki wydaniem przez Wnioskodawcę komandytariuszowi wszystkich składników majątkowych
Obowiązki płatnika z wypłacaniem wyrównania diet radnym w tym samym roku a zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT.
Obowiązek złożenia informacji VAT-23 w momencie podjęcia decyzji o sposobie wykorzystania pojazdu.
Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego, czyli mikrorachunku podatkowego. Obowiązek korzystania z mikrorachunku podatkowego będą mieli zarówno podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, jak i osoby fizyczne nieprowadzące takiej działalności. MF już teraz udostępniło na swojej stronie internetowej generator
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków podziału Spółki przez wydzielenie.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków podziału Spółki przez wydzielenie.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania przekazanego majątku za przedsiębiorstwo, uwzględnienia jego w spisie z natury oraz korekty podatku naliczonego.