Zwolnienie z opodatkowania zadośćuczynienia, odszkodowania i odsetek za zwłokę w wypłacie tych świadczeń oraz renty wyrównawcze.
Dotyczy ustalenia, czy dla Spółki kwoty wypłaconego przez (…) zadośćuczynienia i odszkodowania bezpośrednio do poszkodowanego pracownika stanowią przychód do opodatkowania i czy stanowią koszt uzyskania przychodu.
Możliwość zaliczenia wydatków związanych z wypadkiem pracownika do kosztów uzyskania przychodów.
Zwolnienie z opodatkowania odsetek za opóźnienie zasądzonych wyrokiem sądu.
W zakresie zaliczenia wypłaconej renty, renty wyrównawczej, zadośćuczynienia z odsetkami, odszkodowania i kosztów sądowych do kosztów uzyskania przychodów.
Zwolnienie otrzymanego zadośćuczynienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 22 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec otrzymania zasądzonych przez Sąd odsetek od kwot odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu wypadku przy pracy, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na wynagrodzenie (prowizje) kancelarii adwokackiej, obejmujące usługi związane z obsługą prawną,
Czy należy zapłacić podatek od otrzymanej kwoty, którą Wnioskodawca otrzymał wyrokiem sądu jako zadośćuczynienie od Skarbu Państwa?
Zwolnienie z opodatkowania otrzymanego zadośćuczynienia oraz renty skapitalizowanej
w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania odsetek zasądzonych na podstawie wyroku sądowego.
Do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawca nie może zaliczyć należności objętych wyrokiem wydanym w sprawie nieuprawnionego wykorzystania fotografii, tj. odszkodowania oraz zadośćuczynienia, jak i odsetek od tych kwot, ale może zaliczyć kwotę kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego.
Skutki podatkowe otrzymania zadośćuczynienia na podstawie przepisów o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.
Odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty zadośćuczynienia oraz renty jako niewymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych stanowią dla Wnioskodawcy przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.
Od 7 września 2019 r. pracownicy będą mogli dochodzić odszkodowań od pracodawcy nie tylko w przypadku rozwiązania umowy o pracę z powodu mobbingu, ale także wtedy, gdy mimo mobbingu nie zdecydują na rozwiązanie umowy o pracę. Nowelizacja przepisów może zatem spowodować wzrost liczby roszczeń pracowników z tytułu mobbingu. Żeby przeciwdziałać takim roszczeniom, pracodawca powinien wiedzieć, jakie zachowania
Czy odsetki od zadośćuczynienia, odszkodowania i renty wyrównawczej stanowią źródło przychodu podatkowego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy korzystają z takich samych zwolnień podatkowych jak należność główna?
Czy wszystkie świadczenia pieniężne, tj. odprawa, odszkodowanie z tytułu utraty stałego źródła zarobkowania i dodatkowe odszkodowanie podlegają opodatkowaniu? (porozumienie pracodawcy ze Związkami Zawodowymi).
Ustalenie, czy zwrot kosztów leczenia oraz wypłaty tzw. rent wyrównawczych oraz zadośćuczynienia, będące następstwem wypadków przy pracy, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów o charakterze pośrednim.
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Szpital z tytułu zasądzonych wyrokiem Sądu kwot odszkodowania z ustawowymi odsetkami, zadośćuczynienia z ustawowymi odsetkami, skapitalizowanej renty wraz z ustawowymi odsetkami, comiesięcznej renty wypłacanej na pokrycie zwiększonych potrzeb oraz kosztów procesu zapłaconych stronie postępowania i kosztów sądowych zapłaconych
Zwolnienie z opodatkowania jednorazowego odszkodowania otrzymanego zamiast wypłacanego świadczenia rentowego
opodatkowanie odsetek ustawowych oraz odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie zadośćuczynienia, odszkodowania i renty
Kwestia zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 3b, art. 21 ust. 1 pkt 3c updof) i braku obowiązku wykazywania w zeznaniu rocznym środków pieniężnych otrzymanych w 2018 r. na podstawie ugody sądowej zawartej na gruncie prawa brytyjskiego, dotyczącej roszczeń Wnioskodawczyni o zapłatę odszkodowania za uszkodzenie ciała i wynikające z tego skutki i konsekwencje, spowodowane