Czy w powyżej opisanym stanie faktycznym Spółka prawidłowo stosuje do przeliczenia operacji wpływu/wypływu środków na/z rachunku walutowego kurs faktycznie zastosowany rozumiany jako kurs kupna bądź też kurs sprzedaży banku, który prowadzi rachunek walutowy Spółki?
Czy strata powstała w wyniku rozliczenia opcji walutowej poprzez różnicę pomiędzy rynkową wartością waluty w dniu rozliczenia a wartością tej waluty wynikającą z zawartej transakcji opcyjnej stanowi koszt podatkowy w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176)?
Czy zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, który przy działalności polegającej na kupnie i sprzedaży walut jest różnicą pomiędzy kursem kupna waluty, a kursem sprzedaży?
Zasady ustalania podatkowych różnic kursowych Czy Spółka prawidłowo ocenia możliwość powstawania tzw. transakcyjnych różnic kursowych, różnic kursowych od własnych środków pieniężnych i różnic kursowych związanych z pożyczkami (kredytami) w odniesieniu do opisanych operacji (zdarzeń) gospodarczych?
W jaki sposób należy ustalić przychód (dochód) w sytuacji opisanej w stanie faktycznym, t.j. w obrocie walutami obcymi we własnym imieniu i na własny rachunek oraz pośrednictwie przy transakcjach sprzedaży walut obcych?
Czy strata powstała w wyniku rozliczenia opcji walutowej poprzez różnicę pomiędzy rynkową wartością waluty w dniu rozliczenia a wartością tej waluty wynikającą z zawartej transakcji opcyjnej stanowi koszt podatkowy w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176)?
1.Czy różnice powstałe na rachunku walutowym związane ze spłatą zobowiązań w USD lub DKK z wcześniej zakupionych na ten cel walut w ciężar kredytu w PLN należy rozpoznawać jako różnice kursowe w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 2.Czy różnice powstałe na rachunku walutowym związane ze spłatą zobowiązań w EUR z wcześniej zakupionych na ten cel walut w ciężar kredytu
Czy zasadne jest stosowanie przez Spółkę dotychczasowej wyceny środków na rachunku walutowym powodującą powstawanie różnic kursowych podatkowych, które stanowią przychód lub koszt podatkowy? Wg jakiego kursu należy wycenić pobierane przez bank opłaty w walucie za prowadzenie rachunku?Czy powstałe w opisanym stanie faktycznym nr 2 różnice kursowe stanowić będą koszt uzyskania przychodu i czy mogą być
Czy w przypadku spłaty kwot głównych pożyczek, zaciągniętych w latach 19961999 przez spółki, których następcą prawnym jest Wnioskodawca, dochodzi do realizacji różnic kursowych z art. 15a ust. 2 pkt 5 w związku z art. 15a ust. 9 oraz art. 15a ust. 3 pkt 5 w związku z art. 15a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które w związku z art. 15a ust. 4 tej ustawy kalkulowane będą odpowiednio
Spółka zwróciła się z zapytaniem, jak powinna rozliczać różnice kursowe powstałe w wyniku realizacji transakcji kompensaty przeciwstawnych rozrachunków (tj. należności i zobowiązań)? W szczególności pytanie Spółki dotyczy tego, czy prawidłowe jest w opisanej sytuacji rozpoznanie dla celów podatkowych różnic kursowych (jako zrealizowanych) w momencie przeprowadzenia kompensaty w kwocie równej różnicy
Jak ustalić koszty nabycia poza systemem bankowym waluty obcej w przypadku jej późniejszego zbycia lub uregulowania za jej pomocą zobowiązań? Czy w przypadku różnicy pomiędzy kursem zakupu lub sprzedaży a faktyczną ceną zakupu lub sprzedaży walut należy dokonać przeliczeń według faktycznej ceny zakupu lub sprzedaży walut?