W związku z usuwaniem skutków powodzi, która miała miejsce na południu i zachodzie Polski we wrześniu 2024 r., pracownicy zyskali dodatkowe uprawnienia pracownicze, takie jak np. prawo do dodatkowych dni urlopu na żądanie czy 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Poszkodowani w wyniku powodzi pracodawcy mogą natomiast liczyć na wsparcie finansowe z budżetu państwa, np. w formie dofinansowania do
Od 11 października 2021 r. zasady tworzenia, organizowania, działania oraz likwidacji kas zapomogowo-pożyczkowych będzie regulować ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o kasach zapomogowo-pożyczkowych (dalej: ustawa o KZP). Zastąpiła ona poprzednio obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy
Zatrudniamy 49 pracowników. Wkrótce dojdzie 50. pracownik. Czy od tego momentu będziemy mieli obowiązek powołania rady pracowników? Czy zatrudnienie 50. pracownika to jedyny warunek utworzenia rady pracowników? Kiedy pracodawca powinien przeprowadzić wybory do rady?
Działająca u nas w zakładzie organizacja związkowa w dniu wejścia w życie ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji nie była reprezentatywana w myśl tej ustawy. Obecnie jest już reprezentatywana. Czy obecnie ma ona prawo powoływania rady pracowników? Czy brak reprezentatywności organizacji związkowej w dniu wejścia w życie ustawy pozbawia ją tego prawa?
W naszym zakładzie została utworzona rada pracowników. Na drugim spotkaniu z zarządem spółki członkowie rady zażądali listy z wynagrodzeniami wszystkich pracowników. Czy mamy prawo wydać członkom rady taki dokument?
Zakładowa organizacja związkowa wybrała radę pracowników, ale nie wiem, czy może ona działać zgodnie z prawem. Istniejąca w moim przedsiębiorstwie organizacja związkowa w mojej ocenie nie jest reprezentatywna i nie miała prawa wybierać członków do rady pracowników. Wystąpiliśmy do sądu pracy o ustalenie jej reprezentatywności. Czy w takim przypadku wybrani przez organizację związkową pracownicy mają
Reprezentatywne zakładowe organizacje związkowe nie zawarły jak dotąd w moim przedsiębiorstwie porozumienia w sprawie wyboru członków do rady pracowników. Jedna z organizacji nie chce podpisać porozumienia w takiej formie, na jaką zgadzają się pozostałe. Jak mam postąpić, jeśli porozumienie nie będzie podpisane przez wszystkie uprawnione organizacje związkowe?
Jako stowarzyszenie prowadzimy działalność niezarobkową (non profit). Część osób wykonuje u nas prace społecznie. Zatrudniamy również osoby na podstawie umowy o pracę. Na terenie całej Polski pracuje u nas ponad 140 pracowników. Czy musimy utworzyć radę pracowników w związku z wejściem w życie 25 maja br. ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji?
Rady pracowników można tworzyć wyłącznie u pracodawców wykonujących działalność gospodarczą, zatrudniających co najmniej 50 pracowników. W pierwszej kolejności, do 23 marca 2008 r., rady mogą powstawać tylko u pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników. Dopiero od 24 marca 2008 r. - w firmach zatrudniających co najmniej 50 osób. Nie u każdego pracodawcy taka rada będzie mogła więc powstać
Ustawa powołująca rady pracowników weszła w życie 25 maja br. Jej przepisy do 23 marca 2008 r. stosuje się jedynie do pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników. Po tym terminie będzie ona miała zastosowanie również do pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników.