Ustalenie miejsca opodatkowania dostaw dokonywanych w składzie celnym, zastosowanie stawki VAT 0%, brak obowiązku rejestracji oraz zastosowanie mechanizmu odwrotnego.
Opodatkowanie usług polegających na przeładunku towarów w portach morskich.
Rozpoznanie obowiązku podatkowego dla usługi polegającej na wyrażeniu zgody na udział we wspólnym przedsięwzięciu na podstawie art. 19a ust. 1 i ust. 8 ustawy, dokumentowanie ww. usług fakturami z adnotacją „odwrotne obciążenie” oraz wystawienie faktury korygującej w przypadku zwrotu rekompensat.
Interpretacja indywidualna w zakresie braku obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do usług montażu pomp ciepła, kotłów na biomasę oraz kolektorów słonecznych nabytych od Wykonawcy oraz braku obowiązku rozliczenia w drodze odwrotnego obciążenia VAT z tytułu nabycia usług dostawy i montażu urządzeń fotowoltaicznych od Wykonawcy.
Brak obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabywanych usług montażu instalacji fotowoltaicznych.
Skutki podatkowe dla usług świadczonych przez Spółkę związanych z weryfikacją dokumentacji projektowej na rzecz Klienta.
Czy w związku z dokonywaną obecnie przez Spółkę rejestracją jako podatnik VAT czynny w Polsce poprzez złożenie formularza rejestracyjnego VAT-R z wykazaną datą rozpoczęcia działalności opodatkowanej w przeszłości (tj. w trakcie trwania Projektu 1 i 2), Spółka nie ma obowiązku skorygowania rozliczenia VAT z tytułu realizacji Projektu 1 i Projektu 2 poprzez rozliczenie podatku VAT wraz z odsetkami z
Kalendarium wydarzeń kwiecień 2023 r.
Do świadczeń budowlanych stanowiących „Roboty ogólnobudowlane związane z budową przesyłowych linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych”, wskazanych w poz. 11 Załącznika nr 14 do ustawy w stanie prawnym obowiązującym do 31 października 2019 r., zastosowanie ma art. 17 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 17 ust. 1h ustawy (w stanie prawnym obowiązującym do 31 października 2019 r.). Natomiast świadczenia
Stawka podatku VAT dla opłat za przyłączenie nieruchomości do własnej sieci gazowej, w zakresie opodatkowania na zasadach ogólnych usługi wykonania przyłączy gazowych przez Podmioty Zewnętrzne, w zakresie braku obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla usług nabywanych od Podmiotów Zewnętrznych, a związanych z pracami/rozbudową Infrastruktury Spółki oraz w zakresie zastosowania mechanizmu
7 września oraz 1 października 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2. W artykule omawiamy te zmiany oraz ich praktyczne skutki na konkretnych przykładach.
W związku z procedurą odwrotnego obciążenia podatnicy nabywający tego rodzaju towary mają wątpliwości co do rozliczeń VAT od tych towarów, w przypadku gdy są one zużywane na potrzeby firmy. Rozwiązania tych problemów przedstawiamy w odpowiedziach na pytania.