nauczyciel
Interpretacja
03.01.2022 Podatki

Stawka ryczałtu ewidencjonowanego w zakresie wykonywania wolnego zawodu

Artykuł
09.04.2019 Kadry i płace

W placówkach feryjnych nauczyciele zatrudnieni na umowy na czas nieokreślony powinni otrzymać wypowiedzenia do 31 maja 2019 r., bo ich stosunek pracy musi się rozwiązać z końcem roku szkolnego, tj. 31 sierpnia br. Dotyczy to także pracowników pedagogicznych z wygaszanych w tym roku gimnazjów. W przypadku likwidowanych gimnazjów zakończenie stosunku pracy z końcem sierpnia br. obejmuje również nauczycieli

Porada
01.07.2018

Zatrudniamy nauczyciela mianowanego, który od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Niewykluczone, że w najbliższym czasie lekarz przeprowadzający badanie okresowe orzeknie, że jest on niezdolny do dalszego wykonywania pracy nauczycielskiej. Czy gdyby musiał odejść z pracy ze względu na stan zdrowia, ZUS przyzna mu wcześniejszą emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela?

Porada
01.07.2018 Kadry i płace

Od 1 września 2017 r. nastąpi reforma oświaty, która przewiduje m.in. likwidację gimnazjów i wprowadzenie 8-letniej szkoły podstawowej. W celu umożliwienia sprawnego rozlokowania kadry pedagogicznej w okresie wdrażania nowej struktury szkół ustawodawca wprowadził rozwiązania uelastyczniające realizację polityki kadrowej. W ich wyniku 1 września 2017 r. w stan nieczynny zostaną przeniesieni nauczyciele

Porada

Pracowników sfery budżetowej, m.in. mianowanych nauczycieli, mianowanych urzędników państwowych, urzędników służby cywilnej, nie będzie można zwolnić z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. Taka zmiana przepisów oczekuje obecnie na podpis prezydenta i ma wejść w życie od 1 stycznia 2013 r.

Porada
27.06.2018 Kadry i płace

Zajmuję się prowadzeniem spraw kadrowych w starostwie powiatowym. W związku z ustalaniem regulaminów wynagradzania dla prowadzonych przez starostwo szkół mamy prośbę o wyjaśnienie w sprawie dopuszczalności jednego z proponowanych zapisów. Czy w regulaminie wynagradzania nauczycieli można ustalić, że dodatek motywacyjny oraz nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej mogą być przyznane

Interpretacja
29.10.2015 Podatki

Zapomoga zdrowotna przyznana byłym nauczycielom-emerytom i byłym nauczycielom- rencistom, stanowić będzie świadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli zwolnione do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym, kwoty 2.280 zł.

Interpretacja
05.05.2015 Podatki

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, który uważa, że przepis artykułu 21 Umowy nie może mieć zastosowania do wynagrodzenia wypłacanego Pracownikom i tym samym Wnioskodawca ma obowiązek pobierania od tego wynagrodzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Porada
12.05.2013 Kadry i płace

W przypadku nauczycieli zatrudnionych w placówkach, w których są ferie szkolne, pracodawcy mają czas na złożenie wypowiedzenia pracownikowi pedagogicznemu zatrudnionemu na podstawie mianowania (nauczycielowi o stopniu awansu mianowany lub dyplomowany) tylko do 31 maja 2013 r. Stosunek pracy z takim nauczycielem mianowanym musi bowiem zostać rozwiązany z końcem roku szkolnego, tj. 31 sierpnia 2013 r

Artykuł
12.09.2012 Kadry i płace

Nauczyciele należą do jednej z nielicznych grup zawodowych, które otrzymują wynagrodzenie miesięcznie z góry. Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić w pierwszym dniu miesiąca, chyba że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W takim przypadku wynagrodzenie jest wypłacane w dniu następnym.

Artykuł
12.09.2012 Kadry i płace

Tygodniowy czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel ma obowiązek przebywać w miejscu pracy 40 godzin w tygodniu. Do czasu pracy nauczyciela wliczamy bowiem nie tylko czas samych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, ale także inne czynności, np. związane z przygotowaniem się do zajęć.

Interpretacja
17.06.2009 Podatki

Czy odprawa przysługująca na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy można dochodzić zwrotu nadpłaconego z tego tytułu podatku dochodowego?

Interpretacja
02.03.2007

Podatniczka zwraca się z pytaniem czy w 2005 r. podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Porada
13.10.2005 Ubezpieczenia

Prowadzę sprawy kadrowo-księgowe w małej firmie. Jedna z pracownic, zatrudniona u nas od 12 lat, posiada ponad 30 lat stażu pracy, ale 55 lat skończy dopiero na początku 2007 r. Ponieważ jest potrzebna w firmie i sama również chciałaby nadal pracować, nie chcemy rozwiązywać z nią umowy o pracę. Czy nabędzie prawo do wcześniejszej emerytury i czy konieczne jest rozwiązanie z nią stosunku pracy?