Porada aktualna

Spółka od niemal dwóch lat posiada należność od kontrahenta krajowego na kwotę 68 zł. W związku ze sporządzaniem sprawozdania finansowego za bieżący rok zamierzamy wyksięgować tę kwotę z rozrachunków jako nieściągalną. Powodem jest niska kwota należności oraz kompletny brak kontaktu z kontrahentem. Jak taką operację udokumentować i zaksięgować, by kwota ta była uznana za koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja
10.11.2023 Podatki

Ustalenia, czy wydatek na zapłatę Kosztów postępowania, które nie mogą być odzyskane regresem od pozostałych dłużników solidarnych, może być w części przypadającej na Spółkę, zaliczony do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Interpretacja
29.10.2019 Podatki

Do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawca nie może zaliczyć należności objętych wyrokiem wydanym w sprawie nieuprawnionego wykorzystania fotografii, tj. odszkodowania oraz zadośćuczynienia, jak i odsetek od tych kwot, ale może zaliczyć kwotę kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego.

Artykuł

Od 7 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać największa od kilkunastu lat nowelizacja procedury cywilnej. Wpłynie ona także na procesy toczące się przed sądami pracy. Jedną z nowości - odnoszącą się tylko do sądów pracy - jest zmiana przewidująca możliwość dalszego nakazania zatrudniania pracownika na czas procesu po nieprawomocnym przywróceniu pracownika do pracy przez sąd pierwszej instancji. Wcześniej

Interpretacja
04.04.2017 Podatki

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zasądzonych przez sąd kwot: zadośćuczynienia z ustawowymi odsetkami, skapitalizowanej renty z ustawowymi odsetkami, wypłaty comiesięcznej renty, kosztów procesu oraz kosztów sądowych.

Interpretacja
22.12.2016 Podatki

Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zasądzonych przez sąd i wypłaconych przez Szpital kwot: odszkodowań, zadośćuczynień, rent oraz odsetek za zwłokę od tych kwot i kosztów procesów.

Interpretacja
29.09.2016 Podatki

Czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatkowaną na podstawie prawomocnego wyroku sądowego kwotę zadośćuczynienia z ustawowymi odsetkami, kwotę skapitalizowanej renty wraz z ustawowymi odsetkami, kwoty ponoszonej comiesięcznie renty wypłacanej na pokrycie zwiększonych potrzeb oraz koszty procesowe i sądowe?

Interpretacja
21.01.2016 Podatki

Czy Spółka może zaliczyć zapłaconą kwotę tytułem ugody do kosztów uzyskania przychodów w dniu jej zapłaty czy też skorygować przychód uzyskany z tytułu umowy?

Interpretacja
25.09.2015 Podatki

Koszty uzyskania przychodów zasadzone koszty (kwota główna, odsetki, koszty procesu) wyrokiem Sądu Apelacyjnego stwierdzającego odpowiedzialność regresową Wnioskodawcy.

Interpretacja
25.09.2015 Podatki

Koszty uzyskania przychodów zasadzone koszty (kwota główna, odsetki, koszty procesu) wyrokiem Sądu Apelacyjnego stwierdzającego odpowiedzialność regresową Wnioskodawczyni.

Interpretacja
26.06.2015 Podatki

Podatku dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zasądzonych kwot z tytułu: odszkodowania, zadośćuczynienia, renty miesięcznej, odsetek za zwłokę w związku z opóźnieniem w wypłacie renty, odsetek za zwłokę od odszkodowania i zadośćuczynienia, kosztów zasądzonych na rzecz powodów, kosztów adwokackich i egzekucyjnych wynikających z postępowań komorniczych

Interpretacja
01.12.2014 Podatki

Czy wypłata Rodzinie zmarłego pracownika zadośćuczynienia wraz z należnymi odsetkami tytułem rekompensaty krzywd po stracie bliskiej osoby oraz zwrot kosztów procesu stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodów?

Interpretacja
07.05.2014 Podatki

Czy kwotę odszkodowania wraz z odsetkami wypłaconą pracownikowi na podstawie wyroku Sądu Pracy, stosownie do art. 45 ustawy Kodeks pracy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie jej dokonania?

Interpretacja
07.05.2014 Podatki

Czy poniesione przez Spółkę wydatki na wypłatę ustawowych odsetek od kwot dodatkowego wynagrodzenia za pracę, zasądzonego przez Sąd Pracy na rzecz jej pracownika, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki

Interpretacja
02.04.2014 Podatki

wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja
22.11.2012 Podatki

1. Czy do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz.U.1992.21.86 z późn. zm., można zaliczyć wypłacone przez Spółkę pracownikom, którzy ulegli wypadkom przy pracy na podstawie wyroku sądowego lub ugody, świadczenia (kwoty) z tytułu zwrotu kosztów niezbędnego leczenia? 2. Czy do kosztów uzyskania przychodów, o których

Interpretacja
19.07.2012 Podatki

Czy wypłacone odszkodowanie na rzecz byłego pracownika i poniesione koszty sądowe stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu?

Interpretacja
15.11.2011 Podatki

Czy koszty świadczenia pomocy prawnej polegającej na współprowadzeniu postępowania i zastępstwie prawnym przed Sądem w celu zabezpieczenia źródła przychodów będą kosztami uzyskania przychodów w momencie poniesienia, bez względu na finał końcowy sprawy (art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?

Interpretacja
07.09.2011 Podatki

Czy wydatki związane z zapłatą zadośćuczynienia wraz z odsetkami ustawowymi, odszkodowania wraz z odsetkami ustawowymi, renty miesięcznej oraz wartości skapitalizowanej renty za okres od lipca 2005 r. do stycznia 2008 r., kosztów procesu stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu?

Interpretacja
21.06.2011 Podatki

Czy Spółka ma możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych zadośćuczynienia wraz z odsetkami, renty uzupełniające, kosztów leczenia z tytułu wypłaty zasądzonego wyroku na pracownika w związku z wypadkiem przy pracy?

Interpretacja
14.04.2011 Podatki

1. Czy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku uwzględnienia przez Sąd wniesionych przez byłych pracowników powództw o zapłatę odpraw (12 miesięcznych) i odszkodowań (3 miesięcznych), wypłacone odprawy i odszkodowania wraz z odsetkami oraz koszty zastępstwa procesowego stanowić będą dla Spółki koszty uzyskania przychodu? 2. W jakim momencie wydatki mogą być zaliczone

Interpretacja
22.12.2010 Podatki

Czy poniesione przez Spółkę koszty przeprowadzonego postępowania sądowego i egzekucyjnego w szczególności: opłaty sądowe, zastępstwa procesowego, obsługi prawnej, opłaty egzekucyjne, koszty komornicze i koszty procesu, itp. stanowią koszty uzyskania przychodów w świetle art. 15 ustawy o podatku dochodowych od osób prawnych?

Interpretacja
14.10.2010 Podatki

1. Czy kwoty wypłacone przez Spółkę i opisane w pkt 1, 3 i 4 stanu faktycznego będące skutkiem wyroku sądowego stanowią dla niej koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; 2. Czy wypłacona co miesiąc przez Spółkę renta odszkodowawcza, opisana w pkt 2 stanu faktycznego, będąca skutkiem wyroku sądowego stanowi dla niej koszty uzyskania przychodu w rozumieniu

Poprzednia Następna