Porady i artykuły

Artykuł
03.04.2019 Kadry i płace

Umowa o pracę na czas określony, która rozwiązałaby się po upływie 3 miesiąca ciąży, powinna zostać przedłużona przez pracodawcę do dnia porodu. Dotyczy to również umów na okres próbny zawartych na okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Porada
20.04.2017 Kadry i płace

Pracownica zatrudniona na zastępstwo jest w ciąży. Ponieważ wyrządziła szkodę w mieniu pracodawcy, ten chce ją zwolnić dyscyplinarnie. Czy ma do tego prawo?

Porada
29.07.2014 Kadry i płace

Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony od 9 sierpnia 2012 r. do 31 sierpnia 2014 r. jest w 6. miesiącu ciąży. Z tego względu umowa o pracę ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Jednak pracownica z powodów osobistych nie jest zainteresowana przedłużaniem umowy po 31 sierpnia. Jakie pismo powinna złożyć pracodawcy, aby umowa o pracę trwała tylko do końca sierpnia 2014 r.?

Porada

Pracownica, która pracuje u nas od kilku lat, wystąpiła o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracownica ta przebywa na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka. Urlop macierzyński pracownicy będzie trwał do końca października br. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Czy możemy z tą pracownicą rozwiązać umowę za porozumieniem stron? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński

Porada
07.11.2011 Kadry i płace

Nasza pracownica jest w ciąży, na potwierdzenie czego przedłożyła nam zaświadczenie lekarskie. Na początku listopada br. pracownica w godzinach pracy była na badaniach lekarskich w związku z ciążą. Jak obliczyć przysługujące jej wynagrodzenie za ten czas, jeżeli była nieobecna tylko przez część dnia?

Porada
28.11.2005 Kadry i płace

Zatrudnialiśmy pracownicę na czas określony do 21 maja br. Umowa rozwiązała się z upływem terminu, na jaki była zawarta. W dniu jej rozwiązania pracownica była w 4. miesiącu ciąży, o czym nas nie poinformowała. Obecnie, po urodzeniu dziecka, zwróciła się do nas z żądaniem przywrócenia do pracy. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji?

Porada
28.11.2005

Zatrudniam pracownicę na czas określony. Umowa o pracę kończy się jej 9 grudnia br. Przedstawiła mi ona zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że w dniu rozwiązania umowy będzie w 13. tygodniu ciąży. Czy w takiej sytuacji jej umowa o pracę powinna zostać przedłużona? Czy mogę skierować ją do lekarza zakładowego, aby stwierdził, w którym jest tygodniu ciąży?

Porada
13.11.2005 Kadry i płace

Prowadzę firmę gastronomiczną, która zatrudnia 6 osób. Niedługo rozwiąże się umowa o pracę jednej z pracownic. Jest zatrudniona na czas określony od 1 lipca do 30 listopada 2005 r. Od 22 października jest na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Są to pierwsze tygodnie ciąży, więc 30 listopada nie minie jeszcze 3. miesiąc ciąży. Czy w związku z tym po urodzeniu dziecka osoba ta będzie miała

Artykuł
13.06.2005

Do ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Pracownicy podejmującej pracę w wyniku przywrócenia, jeżeli rozwiązano lub wypowiedziano jej umowę o pracę w okresie ciąży, przysługuje wynagrodzenie za cały

Porada
29.03.2005

Prowadzona przeze mnie firma jest w stanie upadłości. Jestem zmuszony rozwiązać stosunek pracy z pracownicą, która jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji do dnia porodu przysługuje jej jakieś świadczenie i czy będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński? Kto byłby zobowiązany do jego wypłaty i jakie dokumenty są do tego potrzebne?

Porada
29.08.2004 Kadry i płace

Nasz zakład zawarł ugodę sądową, na mocy której pracownica, z którą rozwiązano umowę o pracę na czas nieokreślony, została przywrócona do pracy. Ustalono w niej, że umowa o pracę rozwiąże się 20 listopada 2004 r. W międzyczasie pracownica zaszła w ciążę i w dniu, na który wyznaczono rozwiązanie umowy, będzie ona w 7. miesiącu ciąży. Czy w tej sytuacji umowa o pracę rozwiąże się tak jak to ustalono