Przepisy wprowadzone od 1 stycznia 2024 r. pozwalają na przyspieszoną amortyzację wybudowanych we własnym zakresie budynków użytkowych i budowli, które znajdują się na obszarze gmin dotkniętych wysokim bezrobociem. W przypadku niektórych dofinansowań podatnicy mogą wybrać, czy stosować do nich zwolnienia, albo wyłączenia z opodatkowania czy też traktować jako przychód podatkowy. W zależności od dokonanego
Sfinansowanie zakupu wyposażenia i innych wydatków firmowych (tj. na nabycie składników majątkowych o wartości nieprzekraczającej 10 000 zł, które nie zostały zaliczone do środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych) ze środków przyznanych z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie działalności prawniczej - nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów
Sfinansowanie zakupu wyposażenia i innych wydatków firmowych (tj. na nabycie składników majątkowych o wartości nieprzekraczającej 10 000 zł, które nie zostały zaliczone do środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych) ze środków przyznanych z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej - nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, pomimo że
Od 31 lipca br. do 30 czerwca 2014 r. oprócz przedsiębiorców o refundację za zatrudnienie bezrobotnego będą mogli się ubiegać również producenci rolni, niepubliczne przedszkola i szkoły. Warunkiem skorzystania z takiej pomocy jest zobowiązanie do zatrudnienia tej osoby przez okres co najmniej 24 miesięcy.
Szkolenia BHP, PPOŻ i pierwszej pomocy na rzecz pracowników, druhów OSP, bezrobotnych i uczniów świadczone przez Wnioskodawcę (oraz przez inne osoby i firmy w sytuacji, gdy Wnioskodawca tylko organizuje te szkolenia)
Czy wydatki, za wyjątkiem wydatków na nabycie rzeczy i praw podlegających amortyzacji, pokryte ze środków otrzymanych na podstawie dofinansowania rozpoczęcia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę, jako osobę bezrobotną, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z tej działalności, pomimo zwolnienia otrzymanych środków z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy koszty prowizji bankowej z tytułu udzielonej gwarancji będą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki w podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy otrzymana refundacja na wyposażenie stanowiska pracy będzie stanowić przychód zwolniony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy specyficzny element wspierający zatrudnienie w postaci refundacji kosztów opieki nad dzieckiem w wieku do 6 lat rodzicom, nie spełniającym warunków ustawowych wskazanych w art. 61 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69 poz. 415 z późn. zm.), będzie uznany za kwotę wolną od podatku dochodowego (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26b) ustawy o podatku dochodowym
Czy postąpił Pan prawidłowo nie odprowadzając podatku dochodowego od otrzymanego dofinansowania do wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy? Czy wolne od podatku dochodowego jest dofinansowanie otrzymane na zakup wyłącznie środków trwałych, czy również na zakup wyposażenia?
Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, mogą osiągać spore oszczędności w kosztach pracy. Mogą się bowiem ubiegać m.in. o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla takiej osoby oraz o jednorazowy zwrot kosztów wynagrodzenia i opłacone za bezrobotnego składki na ubezpieczenia społeczne.
Czy wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności i po jej rozpoczęciu, sfinansowane środkami z powiatowego urzędu pracy zostały prawidłowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a cała kwota przyznanych środków, czy prawidłowo nie została opodatkowana podatkiem dochodowym z prowadzonej działalności gospodarczej?
Czy odsetki od zwróconej do Powiatowego Urzędu Pracy refundacji będą dla Stowarzyszenia kosztem uzyskania przychodu?
Czy Wnioskodawczyni postąpiła prawidłowo, zaliczając zakup mebli do kosztów uzyskania przychodów, skoro dostała dofinansowanie, czy kwota otrzymanego wsparcia z Urzędu Pracy winna być uwzględniona w zeznaniu rocznym jako przychód ? Czy Wnioskodawczyni postąpiła prawidłowo odliczając Vat od tej faktury?
Czy otrzymane środki na podstawie umowy zawartej z Powiatowym Urzędem Pracy na podjęcie działalności gospodarczej są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz czy zakupione towary handlowe, środki trwałe, wyposażenie ze środków przyznanych bezrobotnemu z Funduszu Pracy stanowią koszty uzyskania przychodu?
Czy przyznanie bezrobotnemu przez Powiatowy Urząd Pracy środków pieniężnych z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej należy traktować jako przychód z innych źródeł i w związku z tym wystawić informację PIT-8C?