Interpretacja
29.06.2020 Podatki

Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na wynagrodzenie zespołu adwokatów z tytułu zastępstwa procesowego, w wyniku którego uzyskał przychód z tytułu zadośćuczynienia wraz z odsetkami, jednakże zaliczeniu podlega tylko część tych wydatków, w wysokości odpowiadającej proporcji przychodu w postaci odsetek podlegającego opodatkowaniu w ogólnej kwocie świadczeń otrzymanych

Interpretacja
30.08.2019 Podatki

Wynagrodzenie dla radcy prawnego wypłacane byłej pracownicy jest dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód osiągany z działalności wykonywanej osobiście.

Interpretacja
19.09.2017 Podatki

Zwrot kosztów zastępstwa procesowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług gdyż stanowi część zapłaty za usługę zastępstwa procesowego świadczonej przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta. Zatem w przedmiotowej sprawie uzyskiwanie kosztów zastępstwa procesowego przez Wnioskodawcę związane jest bezpośrednio z umownym stosunkiem zlecenia z Klientem. Wnioskodawca w imieniu Klienta pobiera od strony

Interpretacja
08.11.2016 Podatki

Czy w przypadku umowy z kontrahentem A, przytoczone zapisy wskazują na powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w okresie, w którym koszty zastępstwa procesowego zostaną przekazane Wnioskodawcy przez kontrahenta A lub komornika, nawet jeżeli Wnioskodawca wystawi wcześniej (tj. w ciągu 15 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku zasądzającego

Interpretacja
18.02.2016 Podatki

Zasądzone kwoty kosztów zastępstwa procesowego są elementem wynagrodzenia Spółki za świadczenie usług prawnych na rzecz Ubezpieczyciela i podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja
05.02.2014 Podatki

Czy otrzymany przez Spółkę wskutek egzekucji komorniczej lub bezpośrednio przez dłużnika zwrot kosztów zastępstwa procesowego lub kosztów zastępstwa adwokackiego w egzekucji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Interpretacja
01.02.2012 Podatki

Czy zasądzone koszty zastępstwa procesowego są kwotą brutto czy netto, tj. czy prawidłowe jest wystawienie przez radcę prawnego w opisanym powyżej stanie faktycznym faktury na kwotę 7.200,00 zł plus 23% podatku VAT, jeżeli tak brzmi umowa zawarta pomiędzy Zleceniodawcą a zawodowym pełnomocnikiem procesowym (Zleceniobiorcą) i czy też zasądzona kwota 7.200,00 zł jest kwotą brutto i tak też powinna być

Interpretacja
19.12.2008 Podatki

podstawa opodatkowania wynagrodzenia radcy prawnego działającego z wyboru w sytuacji zasądzenia przez Sąd na rzecz klienta kosztów zastępstwa procesowego

Interpretacja
12.09.2008 Podatki

Czy koszty zastępstwa procesowego, o których mowa w art. 224 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze zm.) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Interpretacja
16.06.2008 Podatki

Czy do faktury na spółkę za zwrot kosztów zastępstwa procesowego w kwocie zasądzonej, radca prawny, który jest podatnikiem VAT dolicza 22% VAT ?

Interpretacja
28.04.2006 Podatki

Czy koszty zastępstwa procesowego należy opodatkować podatkiem od towarów i usług?

Interpretacja
10.01.2006 Podatki

Czy przychód uzyskany przez radcę prawnego z tytułu kosztów zastępstwa procesowego zasądzonych prawomocnymi wyrokami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów ?

Interpretacja
28.06.2005 Podatki

w sprawie określenia momentu powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku zastępstwa procesowego radców prawnych oraz zastępstwa procesowego i obrony adwokatów świadczonych z urzędu na rzecz stron i uczestników postępowania sądowego, za które otrzymują oni opłaty ponoszone przez Skarb Państwa - właściwe sądy.

Interpretacja
17.06.2005 Podatki

Czy kwotę zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, wypłaconą radcy prawnemu, zatrudnionemu na umowę o pracę, przyznaną prawomocnym orzeczeniem sądowym i przekazaną na konto Jednostki, należy wykazać w PIT-8C?

Interpretacja
08.06.2005 Podatki

Kto jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzenia adwokatów za obronę z urzędu?

Porada
28.04.2005 Podatki

Sąd zasądził na naszą rzecz kwotę X tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Dłużnik twierdzi, że muszę mu wystawić fakturę VAT na zwrot kosztów zastępstwa procesowego, które według niego są kwotą brutto. Czy stanowisko dłużnika jest słuszne? Jeżeli tak, to proszę o podanie symbolu PKWiU oraz stawki VAT dla tego rodzaju kosztów.