Nasz pracownik nabył 31 grudnia 2022 r. prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Ekwiwalent wypłacimy jednak na początku lutego 2023 r. Jaki współczynnik powinniśmy zastosować przy obliczaniu tej należności - z roku nabycia do niej prawa czy z roku wypłaty?
Rozwiązanie umowy o pracę powoduje zakończenie stosunku pracy łączącego pracodawcę z pracownikiem. Może ono nastąpić z upływem okresu trwania umowy o pracę, na podstawie porozumienia stron, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Do zakończenia stosunku pracy może też dojść w przypadku jego wygaśnięcia.
Ustanowienie zarządu sukcesyjnego przez pracodawcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą nie spowoduje wygaśnięcia umów o pracę z dniem jego śmierci. Taki efekt wystąpi tylko wtedy, gdy w czasie wykonywania zarządu pracownicy zmarłego nie zostaną przejęci przez nowego pracodawcę. Takie zmiany w zakresie wygasania stosunków pracy wprowadza ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem
Stosunki pracy pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach doradców i asystentów wygasną po upływie 14 dni od wejścia w życie nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. Przewiduje ona bowiem likwidację stanowisk doradców i asystentów samorządowych. Takie zmiany wprowadza ustawa z 15 września 2017 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych, która oczekuje obecnie na podpis prezydenta
Wyższe stanowiska w służbie cywilnej oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej będą obsadzane w drodze powołania, a nie - jak dotychczas - na podstawie otwartego i konkurencyjnego naboru. To najważniejsza zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, która weszła w życie 23 stycznia 2016 r.
Zmarł pracownik zatrudniony w naszej firmie. Nie miał żony ani dzieci. Czy od należnego wynagrodzenia ze stosunku pracy i ekwiwalentu za urlop należy odprowadzić składki ZUS i podatek oraz czy do czasu ustalenia spadkobiercy przelać to wynagrodzenie i ekwiwalent na odrębne konto?