Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku gdy nieruchomość zostanie czasowo wynajmowana.
W sytuacji, gdy przekaże Pani swojemu wnukowi udział w lokalu mieszkalnym nabyty w ramach spadku po Pani mężu, nie utraci Pani z tego tytułu prawa do ulgi zawartej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli będzie w tym lokalu zamieszkiwać przez okres 5 lat, począwszy od okresu określonego w art. 16 ust. 2 pkt 5 lit. a) ww. ustawy; czyli w Pani przypadku – od dnia złożenia zeznania SD
Czy ulga z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn przysługuje w sytuacji, gdy środki finansowe pochodzące ze sprzedaży (przed upływem 5 lat od zamieszkania) odziedziczonego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, będącego przedmiotem ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zostaną w całości przeznaczone na wniesienie wkładu własnego do kredytu
Czy w przypadku przeznaczenia nabytych przez Wnioskodawcę środków ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego, którego budowę Wnioskodawca wykona z żoną (wspólnota ustawowa małżeńska), przysługuje Wnioskodawcy ulga określona w art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn?
W rezultacie, w omawianej sprawie, Wnioskodawczyni utraciła prawo do ulgi zawartej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ środki uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego oraz na wykończenie domu, a nie na nabycie nowego domu (mieszkania). Przepis art. 16 ust. 7 nie przewiduje zachowania prawa do ulgi w takim przypadku. Tym samym, Wnioskodawczyni
Wnioskodawca zachowa prawo do ulgi mieszkaniowej przysługującej mu od udziału w nabytym w drodze spadku po babci zmarłej w 2001 r. lokalu mieszkalnym, jeżeli sprzeda ww. lokal w związku z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych a środki przeznaczy na spłatę kredytu zaciągniętego uprzednio na zakup domu.
Jaka jest właściwa data do rozpoczęcia naliczania 10-letniego obowiązkowego okresu wynajmu, warunkującego zachowanie uprawnień z tytułu ulgi podatkowej związanej z budową mieszkań przeznaczonych na wynajem?
zasady korzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych
1. Czy naczelnik urzędu skarbowego zmieniając decyzję naliczy Zainteresowanej podatek od kwoty 11.237, 50 zł w wysokości 7% + odsetki i jak duża będzie ta kwota? 2. Czy sprzedając mieszkanie z działką i kupując nowe mieszkanie Wnioskodawczyni nie musiałaby płacić podatku?
zakwalifikowanie środków pieniężnych otrzymanych od syndyka, jako zwrotu wydatków na zakup mieszkania
Stwierdzić należy, iż zbycie przez Wnioskodawcę nabytego w drodze darowizny lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat, a następnie przeznaczenie środków pieniężnych na spłatę hipotecznego kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup większego mieszkania, nie spełnia przesłanek do zachowania ulgi z art. 16 ww. ustawy.
Kiedy upływa okres, po którym Wnioskodawczyni może sprzedać ww. mieszkanie bez zwracania ulgi na wynajem?
Skutki podatkowe zniesienia współwłasności nieruchomości i ustanowienia odrębnej własności lokali w 2011r. a następnie sprzedaży lokalu w 2011r.
obowiązku opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości.
Czy istnieje możliwość dalszego odliczania od dochodu odsetek zapłaconych od kredytu refinansującego kredyt hipoteczny na rozbudowę domu jednorodzinnego?
Czy w sytuacji sprzedaży przez komornika sądowego w terminie, o którym mowa w art. 26 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik zobowiązany jest wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek, powiększone o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu 10
W zakresie zagadnienia dotyczącego zwrotu wierzytelności w drodze planu podziału w opisanej poniżej sytuacji czy będzie on traktowany jako podstawa do objęcia zwracanych kwot deklaracja PIT zeznania na rok 2007 podlegającej opodatkowaniu w przypadku osób, które kontynuują budowę lokalu mieszkalnego, a w przeszłości korzystały z ulg budowlanych?Czy zwrot części wierzytelności stanowiącej przed laty
Czy w związku z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych i sprzedażą przez wnioskodawczynię przedmiotowego mieszkania przed upływem 5 lat od otrzymania darowizny podatnik utraci prawo do ulgi podatkowej na postawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn i w związku z tym będzie on z tego tytułu zobowiązany do zapłaty podatku?
Czy w związku z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych i sprzedażą przez wnioskodawcę przedmiotowego mieszkania przed upływem 5 lat od otrzymania darowizny podatnik utraci prawo do ulgi podatkowej na postawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn i w związku z tym będzie on z tego tytułu zobowiązany do zapłaty podatku? Zdaniem wnioskodawcy nie utraci on prawa do ulgi mieszkaniowej, ponieważ
Czy Wnioskodawczyni ma prawo sprzedać dom zachowując ulgę mieszkaniową?
Czy nabywając działkę rolno - leśną o powierzchni 165 arów z prawem do zabudowy siedliskowej i jednorodzinnej spełnię obowiązki wynikające z ulgi "kasa mieszkaniowa" dotyczące zainwestowania oszczędności ?